Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Kwiecień 2022

Magda - Wypożyczysz w naszej bibliotece Magda Gessler, Dominik Linowski
„Magda. Autobiografia Magdy Gessler”


      Tę książkę dobrze się czyta, to pierwsze wrażenie po lekturze autobiografii. Każdy, kto miał okazję oglądać tę niezwykłą postać, czytać jej artykuły lub inne publikacje, nie pozostaje obojętny. Albo się ją lubi, albo nie znosi. Kim jest Magdalena Gessler?
      Życiorysem mogłaby obdzielić kilka osób. Dzieciństwo spędziła w Sofii, na Kubie, młodość w Hiszpanii. Było to związane z pracą ojca, Mirosława Ikonowicza, korespondenta Polskiej Agencji Prasowej. W Madrycie ukończyła Królewską Akademię Sztuk Pięknych św. Ferdynanda. Jej obrazy, dosyć abstrakcyjne, potrafią osiągnąć wysokie ceny.
      Wielkie emocje wzbudza program „Kuchenne rewolucje”. Nadawany od 2010 roku jest zbudowany według określonego schematu. Pani Gessler wchodzi do nieznanego sobie lokalu, wybiera z karty dań potrawy i komentuje ich smak, wygląd, zwraca też uwagę na wystrój wnętrza. Jej wypowiedzi są niekiedy złośliwe, potrafi być bezlitosna. Wynika to zapewne z dążenia do perfekcjonizmu. A gotować zaczęła dosyć późno, co nie przeszkodziło jej w karierze restauratorki.
      Obecnie pani Gessler prowadzi kilkanaście restauracji. Niektórzy klienci narzekają na bardzo wysokie ceny, ich zdaniem nieadekwatne do jakości. Faktem jednak jest, że w każdym lokalu widać rękę właścicielki – mowa o wystroju wnętrz, zaprojektowanych przez nią obrusach i serwetach (przecież jest malarką).
      W swojej książce autorka jest szczera, nie ukrywa faktów ze ze swojego życia. To niewątpliwy atut publikacji. Nie ma tu jednak pikantnych szczegółów, do których przyzwyczaili nas niektórzy celebryci. To osobista sfera pisarki i można ją tylko popierać.
     Magda Gessler to postać barwna i mowa nie tylko o strojach. Jej zainteresowania są wielorakie, chociaż nie wszyscy są zwolennikami jej bardzo kolorowych ubrań czy sposobem okazywania temperamentu lub podejścia do ludzi. Jej obecność w naszej rzeczywistości trwa już sporo lat i nie należy sądzić, aby doszło do zmiany wizerunku. Na szczęście każdy z nas jest inny i należy to uszanować.
     Z pewnością lektura autobiografii Magdy Gessler zmusi do zastanowienia nad regułami, rządzącymi biznesem, ale i również spowoduje refleksje dotyczące wyborami w prywatnym życiu. Trudno bowiem zarzucić autorce lekkomyślność czy niefrasobliwość. Niekiedy jednak chcemy jak najlepiej, a wychodzi tak jak zawsze...

Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja