Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Maj 2022

Opowieść podręcznej - Wypożyczysz w naszej bibliotece Kieron Connolly
„Mroczna historia Hollywood. Chciwość, korupcja i skandale za kulisami produkcji filmowych”


      Hollywood, miasto snów, powstało przed ponad stu laty. Przyczynił się do tego między innymi wybuch pierwszej wojny światowej, gdyż produkcja filmów w Europie była niemożliwa z oczywistych przyczyn. Jaki jest ten zaczarowany świat?
      Kieron Connolly, irlandzki pisarz, przybliża nam kulisy tego specyficznego miejsca. Ta rozsłoneczniona kraina skrywa wiele tajemnic, nie zawsze przyjemnych. Wystarczy spojrzeć na tytuły rozdziałów, aby już nieco zrozumieć: Mafia, Seks czy Gwiazdy. Autor w ciekawy sposób przedstawił te zagadnienia, dotyczące aktorów, reżyserów, scenarzystów, kompozytorów i producentów.
      Bogato ilustrowany tekst przywołuje osoby bardzo znane, które miały wpływ na rozwój sztuki filmowej. Pełno tu smakowitych historyjek, na przykład z czasów kina niemego. Aktorzy zarabiali niekiedy milion dolarów rocznie (a samochód firmy ford kosztował wówczas pięćset dolarów), kupowali wystawne rezydencje, które później, wraz z powstaniem kina dźwiękowego w 1927 roku, sprzedawali wręcz za bezcen.
      Niewyjaśnione morderstwa, tuszowanie śledztw, wpływ prasy na wytwórnie (i odwrotnie), rola mafii w promowaniu aktorów i filmów – to nie wszystkie kwestie, poruszone w tej interesującej publikacji. Druga, ta jaśniejsza strona uświadamia czytelnikowi, jaki pozytywny wpływ filmy miały na publiczność, masowo odwiedzającą liczne kina. Widzowie mogli, chociaż na krótko, zapomnieć o otaczającej ich rzeczywistości i zanurzyć się w inny świat – niekiedy bajkowy, niekiedy okrutny i przerażający. Za niewielkie pieniądze poznawali ciekawe postacie, których nigdy nie spotkaliby w swoim otoczeniu. A że to była i jest najczęściej fikcja? O to się nie sprzeczajmy. Cóż – dla każdego coś miłego.
      Na jeszcze jedno warto zwrócić uwagę: opowieści nie są wyssane z palca, lecz bogato udokumentowane. Autorowi nie zależało bowiem na poszukiwaniu taniej sensacji, lecz rzetelnym przybliżeniu mechanizmów, kierujących magicznym Hollywood. Przyjemnej lektury!

Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja