Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Czerwiec 2023

Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus Henryk Sienkiewicz
„Potop”


     W 1896 roku ukazała się powieść „Potop”, środkowa część Trylogii. Sienkiewicz był już znany jako autor między innymi „Latarnika” oraz „Ogniem i mieczem”. Te utwory nie powstałyby (przynajmniej w takiej formie), gdyby nie podróż do Stanów Zjednoczonych. Tam wówczas chętnie były czytane tanie książeczki o zdobywaniu dzikiego zachodu i przybysz bardzo w nich zasmakował.
     Czy ten sporej objętości tom jest więc westernem? W pewnym sensie tak, mamy tu bowiem walki, wyrazistych bohaterów, ucieczki, pościgi i pojedynki oraz mocno zarysowany wątek miłosny. Przede wszystkim to jednak powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w czasie potopu szwedzkiego, czyli w latach pięćdziesiątych XVII wieku. Polska wówczas została napadnięta przez wojska Karola X Gustawa, co spotkało się z przychylnością części arystokracji i szlachty.
     „Potop” (choć nie zawsze zgodny z historią) jest więc opisem walki nie tylko z wrogiem, ale również patriotów ze zdrajcami. Ci ostatni byli zainteresowani stanowiskami, a co za tym idzie, powiększeniu swoich majątków. Zwolennicy króla Jana Kazimierza to zarówno postacie historyczne (między innymi Augustyn Kordecki i Stefan Czarniecki) oraz fikcyjne – Andrzej Kmicic, Michał Wołodyjowski, Jan Skrzetuski, Oleńka Billewiczówna oraz Onufry Zagłoba. Portrety tych osób są przedstawione wyraziście, niekiedy z poczuciem humoru, co pozwala czytelnikowi je polubić i darzyć podziwem.
     Warto podkreślić, że Henryk Sienkiewicz w 1905 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla (wcale nie za „Quo vadis”), a powieść „Potop” została przeniesiona na ekran przez Jerzego Hoffmana w 1974 roku.
     I na koniec szkolna anegdotka. Podczas egzaminu maturalnego jeden ze zdających zapomniał imienia i nazwiska autora Trylogii. Polonistka chciała mu delikatnie podpowiedzieć i powiedziała: taki wytworny mężczyzna z bródką. Rozradowany uczeń natychmiast odpowiedział: Eliza Orzeszkowa! Oto, co stres może zrobić z człowiekiem…

Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja