Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Wrzesień 2018

Misery Stephen King
„Misery”


     Czy to przyjemnie być popularnym pisarzem z milionowym kontem? Z pewnością, ale… nie zawsze. Powieść, wydana w 1987 roku, przedstawia historię Paula Sheldona, autora rozchwytywanych romansów, których bohaterką jest piękna Misery Chastain. Utwory zdobyły rzesze wielbicieli, z niecierpliwością czekających na kolejny tom. Ta właśnie okoliczność sprawiła, że życie Sheltona odwróciło się o 180 stopni.
     Narratorem w książce jest sam pisarz, który w wyniku wypadku samochodowego dostał się do domu czytelniczki, zafascynowanej losami Misery. Annie Wilkes była niegdyś pielęgniarką, co jednak dobrze nie wróży Paulowi, który w ostatnim tomie powieści postanowił uśmiercić główną bohaterkę. Tak po prostu miał jej dosyć, chciał wreszcie napisać „poważny” utwór.
     Relacje dwojga bohaterów oscylują od litości i współczucia (Annie), wdzięczności (Paul), po wzajemną nienawiść. Mamy wrażenie, że jesteśmy w tym małym domku na odludziu, w którym dwoje ludzi za wszelką cenę chce udowodnić swoje racje. Czy Paul, owładnięty bólem, ze zmasakrowanymi nogami, ma szanse wyjść stąd żywy? Annie jest zdrowa, silna i bezwzględna, zdesperowana po przeczytaniu ostatniej opowieści o ukochanej Misery. Ten swoisty pojedynek jest osią książki.
     Powieść jest świetnie napisana. Stawia przy tym wiele pytań, na które czytelnik sam musi sobie opowiedzieć. Jak daleko może posunąć się człowiek owładnięty wrogością? Czy chęć ocalenia życia wszystko usprawiedliwia? Ile zniesie osoba, pozbawiona elementarnych praw?
     Trzeba przyznać, że autor postawił nas w niezwykłej sytuacji. Oto mamy historię pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji, niespodziewanych wydarzeń, a przede wszystkim możliwości wniknięcia w ludzką psychikę. To cenne doświadczenie, a wnioski nie tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Zastanówmy się więc, gdzie zaczyna się i kończy wolność, tak różnie pojmowana przez bohaterów powieści.
     Jedno jest pewne – utwór Stephena Kinga wart jest poświęcenia mu uwagi. Czytanie go nie będzie bowiem czasem straconym.
Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja