Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Wrzesień 2021

Przecież Cię znam Magdalena Stefańczyk „Sekretna Polska. Przewodnik nieoczywisty”

      Wakacje minęły, zostały po nich wspomnienia, zdjęcia czy filmy. Wszyscy mamy nadzieję, że w następnym roku czas wypoczynku będzie jeszcze bardziej udany i bez większych obostrzeń.
     Autorka „Przewodnika nieoczywistego” uwielbia podróżować po Polsce i pisze o tym na swoim blogu. Książka to zbiór osobistych wrażeń z tych wypraw w różne strony naszego kraju. Dzięki temu mamy możliwość poznać i wielkie miasta, i małe, nieznane nam nawet z nazwy miejscowości. Zapoznajemy się więc – między innymi – z rynkiem w Poznaniu, Parkiem Rzeźby w Warszawie, ale i Bieszczadami i wędrujemy filmowym szlakiem po Łodzi. Są też Wiżajny, Suwałki, jest opis wyprawy paralotnią i wędkowania.
     Czy pływaliście nocą kajakiem? Podróżniczka zapewnia, że to niezwykłe przeżycie, podobnie jak nurkowanie. Wbrew pozorom te przyjemności nie są przesadnie drogie, co ma znaczenie, szczególnie dla młodych ludzi.
     Dominujące w tej książce są osobiste wrażenia. Nie przypomina ona typowego przewodnika, najeżonego suchymi faktami, pełnego dat i tysiącami nazwisk. Dla niektórych to może się wydać wadą, inni jednak stwierdzą, że to zaleta. Oczywiście znajdziemy tu podstawowe informacje o miejscach zobaczonych przez Magdalenę Stefańczyk, ale jest też zapis rozmów ze spotkanymi ludźmi, co nadaje tekstowi wiele autentyzmu.
     Wyprawy po Polsce mają mnóstwo zalet. Poznajemy urocze zakątki, obyczaje, mieszkańców, nowe potrawy, a przede wszystkim możemy wreszcie docenić rodzime strony. Wypoczynek bowiem to nie tylko basen w ciepłym kraju, wyjazdy z przewodnikiem i z ochroną, to również swobodne przemieszczanie się, zastanawianie nad każdą chwilą.
     Niewątpliwą zaletą „Sekretnej Polski” są wskazówki praktyczne, adresy sprawdzonych hoteli i miejsc, w których na pewno nie podadzą nam nieświeżego dania. Czytając ten osobliwy przewodnik mamy wrażenie, że też byliśmy w miejscach, opisanych przez autorkę. I jest to wielki walor tej książki.
Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja