Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Październik 2022

Zdążyć przed Panem Bogiem Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”

      Ta mała książeczka w połowie lat siedemdziesiątych była wielką sensacją. Hannie Krall udało się bowiem namówić na wywiad Marka Edelmana, przywódcę powstania w getcie warszawskim (1943 rok), powstańca warszawskiego (1944), kardiochirurga, pisarza, polityka, człowieka niezwykłego. 2 października minęła 13 rocznica jego śmierci i to - w odróżnieniu od problematycznej daty urodzin - jest pewne.
     Edelman przez większość swego życia był związany z Łodzią i dużo uwagi poświęcił w swych opowieściach pracy w tamtejszych szpitalach. Wraz z prof. Janem Mollem przeprowadził wiele nowatorskich operacji kardiologicznych, ratując tym samym ludzi od przedwczesnej śmierci.
     Marek Edelman niechętnie mówił o sobie, stąd tak długo musieliśmy czekać na jego wspomnienia. To oczywiste, że wiele z nich dotyczy powstania w getcie. Pozwalają one z innej perspektywy spojrzeć na życie i umieranie. Dla osoby, która stykała się z bestialstwem i odchodzeniem z tego świata, pozostaną one na zawsze w pamięci.
     Do legendy przeszedł sposób jego diagnozowania. Podczas studiów prof. Moll kazał swoim podopiecznym siadać na korytarzu i ustalać, na co chorują przechodzący ludzie. Z początku często się mylili, z czasem jednak prawie nigdy. Doktor potrafił podejść do nieznajomej matki z małym dzieckiem i powiedzieć, że chłopczyk musi przejść operację oczu, gdyż później ona się nie uda…
     Książka Hanny Krall to lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą dowiedzieć się prawdy o powstaniu w getcie, a Edelman ze swoją fotograficzną pamięcią był znakomitym źródłem wiedzy. Niektóre fragmenty zapadają na długo w pamięć, na przykład historia z beczką. Niektórzy czytelnicy mogą być zdziwieni pewnymi sformułowaniami, lecz tak to widział pan doktor i trudno z jego punktem widzenia dyskutować. Polecamy „Zdążyć przed Panem Bogiem” z pewnością, że ten utwór jest świadectwem wydarzeń w getcie i rozterek znakomitego kardiochirurga.
Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja