Książka miesiąca

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Listopad 2018

Sto lat samotności Gabriel Garcia Marquez
„Sto lat samotności”


     Nadeszła jesień, a wraz z nią pora na tajemnicze opowieści. Powieść kolumbijskiego pisarza jest dziełem niezwykłym z wielu powodów. Nie dość, że przedstawia historię sześciu pokoleń rodziny Buendia, opisuje wioskę ukrytą za mokradłami, przybliża wiele niesamowitych historii, to tutaj właśnie realizm miesza się z fantazją, zwykłe dni przeplatają się z niecodziennymi wydarzeniami.
     Akcja jest osadzona w nieistniejącym miasteczku Macondo i toczy się od połowy XIX do połowy XX wieku. Do tego miejsca docierają różne wynalazki, znane od dawna w innych regionach świata, jak choćby lód, lupa, magnez czy wreszcie kolej. Miejscowość pozornie zaczyna przenikać nowoczesność, ale tak naprawdę nadal obowiązują tu prawa pierwszych przybyszy.
     Ród Buendia to indywidualiści, ciekawi świata, lecz żyjący w swoim rytmie. Owszem, walczą, gdy trzeba, utrzymują kontakty z innymi, ale są skazani na samotność, a więc obcy, co wcale nie znaczy, że gorsi. Ich losy stanowią oś książki, obok znajdziemy inne postacie, równie barwnie przedstawione. Jedną z zalet tego utworu jest bowiem ukazanie zupełnie dla nas egzotycznego otoczenia.
     Wielu bohaterów zapada w pamięć, na przykład Remedios, zwana piękną, która podczas powieszania prześcieradeł uleciała do nieba czy José Arcadio Buendía, przywiązany przez rodzinę do drzewa. Postacie z krwi i kości spotykają się ze zmarłymi i nikogo to nie dziwi.
     Realizm magiczny – tak nazwano ten rodzaj utworów i trzeba przyznać, że Marquez w mistrzowski sposób posługuje się tą formą. Czytelnik jest ciągle czymś zaskakiwany, nic nie jest oczywiste, nawet to, że niemowlę zostało zjedzone przez mrówki, a deszcz pada nieprzerwanie przez trzy lata. To genialnie napisana powieść, którą czyta się ze wzruszeniem, złością, niedowierzaniem, podziwem. Na długo zostają w naszej świadomości nie tylko okruchy zdarzeń, bohaterowie, całe doskonale opisane historie. To powieść, której nie można zapomnieć.
Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja