Książka miesiąca

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Listopad 2021

Przecież Cię znam „O psach”

      Ostatnio ustalono, że pies towarzyszy człowiekowi od około 30 tysięcy lat. Mogliśmy się więc do niego przyzwyczaić i przywiązać. Wiele książek jest poświęconych tym czworonogom, jedną z nich jest właśnie ta, którą przedstawiamy.
      Sześcioro autorów i różne punkty widzenia, jednak łączy je bardzo emocjonalny wydźwięk. Często są to opowieści o wszystkich psinach, należących do poszczególnych pisarzy. Nie zawsze były to relacje łatwe i przyjazne od samego początku. Zdarzało się, że zwierzę zostało wcześniej poszkodowane przez innego człowieka i siłą rzeczy musiało minąć trochę czasu, aby urazy zatarły się w pamięci.
      Można przyjąć, że człowiek głównie ceni sobie psy za ich bezinteresowność i oddanie. Tak też wynika z lektury tych opowiadań. Warto jednak pamiętać – i to też jest wniosek, wypływający z większości tekstów - o najlepszego przyjaciela człowieka należy dbać, a nie wolno go traktować jak zabawkę. On odwdzięczy się przywiązaniem (chociaż nie zawsze!)
      Psy nas bacznie obserwują, zbierają informacje, starają się odgadnąć, co pana cieszy, co irytuje, co martwi. Taka ich natura i na to nie mamy wpływu. Tresowanie tych zwierząt to raczej niepotrzebny wysiłek, gdyż one najlepiej wiedzą, jak się zachować.
      Sześć opowiadań, tyleż punktów widzenia. To kilkanaście historii, z których można się dowiedzieć dużo nie tylko o czworonogach, ale też o ludziach. W tym miejscu nasuwa się słowo „właścicielach”, jednak uwaga – to nie do końca tak jest, że człowiek zawsze dominuje nad swoim pupilem. Wzajemne relacje są często skomplikowane i niejednoznaczne. Jeśli ktoś jest zdziwiony, że pies chce siedzieć przy stole, na krześle i jeść to, jego pan, musi się jeszcze sporo nauczyć.
      Wszystkie historie, przywołane w tej niewielkiej książeczce, są napisane przejmująco, prawdziwie i ciekawie. Nawet jeśli ktoś nigdy nie miał psa i nie darzył tych zwierząt specjalnym sentymentem zrozumie, ile to zwierzę może znaczyć w życiu ludzi, ile w nim zmienić. Dowiadujemy się też, co dzieje się w przypadku utraty czworonożnego przyjaciela, jakie emocje temu towarzyszą. Poznajemy też świat z innej perspektywy, a mianowicie psiej. Wiemy, że są to hipotetyczne rozważania, ale jakże prawdopodobne.
      Warto sięgnąć po książkę „O psach”, gdyż nie tylko jest rozrywką, ale dostarcza mnóstwo materiału do przemyśleń. To lektura w sam raz na długie, jesienne wieczory.

Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja