Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Grudzień 2021

Radość Justine Levy „Radość”

      Można być pięknym, utalentowanym bogatym, mieć znanych rodziców i być samotnym. To w dużym skrócie historia Justine Levy, francuskiej pisarki, która nie ukrywa, że te książki są autobiograficzne. Jej matka była znaną modelką, ale przestała się zajmować córką, gdy dziewczynka miała cztery lata. Od tej pory wychowaniem zajmował się ojciec, pisarz i celebryta. Na szczęście chociaż jego kochała.
Ze względu na swoje niezbyt szczęśliwe dzieciństwo (delikatnie mówiąc) obiecała sobie, że jeśli będzie miała własne potomstwo, to nigdy nie dopuści, aby ono kiedykolwiek było smutne. Jej działania wyrażały się w pozwalaniu na skakanie po kanapach czy podobnie absurdalnych decyzjach. A postępowanie w przypadku choroby było wręcz histeryczne.
Główna bohaterka nie jest kobietą nieskomplikowaną i przyjemną wobec najbliższych. To wrażliwa i pełna kompleksów osoba, która próbuje poradzić sobie z własnym życiem. Doświadczenia, wyniesione z wcześniejszych lat, dużo ją nauczyły, ale też dokonały pewnego spustoszenia w psychice. Na szczęście jej drugi mąż, aktor filmowy, wiele rozumiał i starał się być pomocny. Kochał swoje dzieci i wspierał żonę, nie kwestionował jej dziwnych metod wychowawczych. Czy przyniosły oczekiwane skutki?
Książkę „Radość” można odczytać na wiele sposobów: jako fragment biografii celebrytki, zmagania z własną przeszłością, próbę oswojenia rzeczywistości. Każdy czytelnik znajdzie do niej klucz – taki według swego rozumienia świata. Można się również zastanowić, na ile walka z przeciwnościami losu ma sens, czy na tym zyskujemy, czy tracimy.
W chwili obecnej, czasach wielkiej niepewności, warto przemyśleć wiele kwestii, między innymi relacje z matką, ojcem lub partnerem. Powieść Levy nie przynosi gotowych recept, ale podaje możliwości rozwiązań kwestii, z którymi większość ludzi boryka się od wielu lat. I dlatego właśnie warto po nią sięgnąć.
Na koniec osobliwe przesłanie: zdaniem autorki należy być zadowolonym, zadowolonym, zadowolonym.


Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja