Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Grudzień 2022

Radość Natalia Sosin – Krosnowska „Rozmowy przy stole”

     Autorka tej książki z niejednego dziennikarskiego pieca chleb jadła - publikowała w różnych czasopismach, współpracowała z wieloma telewizjami. Przede wszystkim jednak potrafi słuchać ludzi, co dzisiaj jest zanikającą umiejętnością.
     Autorka wybrała dwudziestu właścicieli gospodarstw agroturystycznych ze stu, które odwiedziła. Rozmawiała z nimi o ich drodze życiowej, przodkach, decyzjach, które podejmowali nieraz z wielkimi trudnościami. Część z tych osób odziedziczyła swoje domostwa ( a że były często w opłakanym stanie, to inna sprawa), inni za ostatnie pieniądze kupowali gospodarstwa i uczyli się różnych fachów, aby jak najmniejszym wysiłkiem finansowym doprowadzić je do stanu używalności, a później świetności.
     Co ciekawe, nie wszyscy na początku potrafili gotować, dopiero metodą prób i błędów uczyli się tej trudnej sztuki. Większość właścicieli tych gospodarstw podkreśla, że starają się korzystać z lokalnych produktów, a jeśli nie mogli znaleźć wytwórców na przykład serów, sami poznawali tajniki serowarstwa. Wielu ma ogrody czy wręcz pola i zajmuje się uprawami. Warzywa i owoce nie są zasypywane sztucznymi nawozami, dzięki temu potrawy to samo zdrowie.
     Znajdziemy w tej książce niejednokrotnie wzruszające wspomnienia rodzinne ( co może dziwić w dzisiejszych czasach, gdy młodzi ludzie nie znają imion swoich dziadków). Królują jednak opowieści kulinarne, historie niektórych potraw, reakcje gości. Autorka przedstawia również przepisy na dania regionalne – nazwy niektórych są wręcz zdumiewające, na przykład leniwy chleb śniadaniowy, szarpana wołowina z wolnowaru czy fuczki, czyli cudaki. Możemy jednak zapewnić, że wszystkie potrawy wykonamy w domowej kuchni.
Przed nami czas świąteczny i karnawał. Warto sięgnąć do tej książki nie tylko po inspiracje, ale również po to, aby poczuć magię dawnych lat i poznać nowe przepisy. Mamy nadzieję, że lektura przyczyni się do snucia wspomnień rodzinnych i towarzyskich („a pamiętacie, jaką szarlotkę piekła babcia Kazia?”, „takiego rosołu, jak u cioci Zosi już więcej w życiu nie jadłam...”).
     Natalia Sosin – Krosnowska swoją książkę opatrzyła jakże cennym i praktycznym mottem: „Lepiej dobrze zrobić kotlety niż źle bażanta”. I tymi słowami żegnamy kulinarny, 2022 rok.


Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja