Wypożyczysz w naszej bibliotece

Czerwiec 2022

Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus John Gray
„Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”


     John Gray jest amerykańskim terapeutą rodzinnym, autorem licznych książek, które zostały wydane w milionach egzemplarzy. Co sprawiło, że jego teksty są tak popularne i chętnie czytane?
     Mars jest symbolem waleczności i agresywności, Wenus natomiast miłości. Przyszło nam żyć w takim, a nie innym świecie i musimy się z tym pogodzić. Niekiedy bywa to trudne, ale możemy skorzystać z porad fachowca.
     Z pewnością każdy zauważył, że kobietom i mężczyznom trudno porozumieć się nawet w prostych kwestiach. Obie płcie mówią bowiem różnymi językami, z pozoru takimi samymi, jednak w rzeczywistości rozumieją słowa zupełnie inaczej. Autor wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje, że prosty komunikat, wypowiedziany przez kobietę, jest odmiennie odbierany przez partnera i odwrotnie. Obie strony często nie rozumieją się i stąd wynikają liczne nieporozumienia i kłótnie.
     Terapeuta zauważył, iż pomimo więzi, łączących kobiety i mężczyzn, często dochodzi do sytuacji, które można nazwać granicznymi. Wtedy właśnie uwidaczniają się różnice między Marsjanami i Wenusjankami. Trudno przełamać stereotypy, co może doprowadzić do rozpadu związku. Jak tego uniknąć? Odpowiedź nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. Warto jednak podjąć ten wysiłek, ale potrzebna jest wola obu stron.
     Wydaje się, że kluczowym słowem jest porozumienie. Gray pisze, iż „Mężczyzna potrzebuje, by go doceniano, a kobieta pragnie troskliwości”. Wydaje się to fundamentalnym spostrzeżeniem w układach partnerskich. Nie można więc zrażać się przy pierwszych niepowodzeniach, jeśli zależy nam na utrzymaniu związku.
     Poradników dotyczących poprawie wzajemnych relacji jest mnóstwo. Ta książka jest jednak wyjątkowa z wielu powodów. Autor oparł się na własnych doświadczeniach, prowadził bowiem przez wiele lat terapie grupowe i indywidualne. Przykłady przez niego przywołane są celnie dobrane i barwnie ilustrują podane treści. Warto sięgnąć po to wydawnictwo, jeśli zależy nam na utrzymaniu bądź naprawie istniejącego związku lub uniknięcia pomyłek przed następną próbą nawiązania bliskiego kontaktu z inną osobą.


Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: sekretariat @zs-mosina.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja