mapa witryny   


Szkolne Koło Wolontariatu - aktualności



Rok szkolny 2023/2024

Kliknij na baner:

Szkolna Liga Wolontariacka - VII edycja

20 października 2023r.

20.10.1939 r. – WODZICZKO PAMIĘTA!


     W październiku, a dokładnie 20 października przypada 84. rocznica rozstrzelania 15 Obywateli Mosiny i okolicznych miejscowości. Z tego powodu, aby uczcić Ich pamięć młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z Koordynatorkami postanowiła przygotować pomnik rozstrzelanych mieszkańców Mosiny na te uroczystości.
Na cmentarzu parafialnym wolontariusze posprzątali zalegające liście, umyli pomnik oraz zapalili światełko pamięci. Nie zabrakło również modlitwy za pomordowanych. Niech ten dzień dla każdego mieszkańca Mosiny ma miejsce szczególne.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.
Szkolne Koło Wolontariatu

pamięć pamięć pamięć pamięć pamięć pamięć


9 października 2023r.

Odwiedziny w schronisku dla zwierząt w Gaju


     Po raz kolejny odwiedziliśmy Schronisko dla Zwierząt w Gaju. Nasz wyjazd poprzedzony był zbiórką potrzebnych rzeczy dla schroniska. Zbiórka trwała ponad tydzień. W tym okresie udało nam się zebrać niespełna 50 kilogramów zarówno suchej jak i mokrej karmy dla psów i kotów (!) jak również tak bardzo potrzebne w schronisku środki czystości. W akcję pomocową dla schroniska zaangażowało się wielu uczniów i rodziców; pomogli również nauczyciele. Wszystkim serdecznie dziękujemy za tak duży odzew i ogromne wsparcie.
Wizytę w schronisku rozpoczęliśmy od prelekcji, podczas której poruszono takie tematy jak przyczyny bezdomności zwierząt, psychologia zwierząt domowych oraz cele i misja schroniska. Obejrzeliśmy również kilka filmów promocyjnych i edukacyjnych. Następnie zapoznaliśmy się z infrastrukturą schroniska, częścią mieszkalną dla psów oraz ich terenem zabaw.
Ze schroniska wyjechaliśmy z refleksją dotyczącą trudnego losu bezdomnych zwierząt. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak ważną decyzją jest adopcja schroniskowych zwierzaków – czasem trudną, ale jakże potrzebną dla tych kochanych sierściuchów „po przejściach”. Sierściuchów, które tak jak my, mają emocje i swoje potrzeby. Mamy nadzieje, że docelowo wszystkie schroniskowe psy i koty zostaną kiedyś zaadoptowane. Trzymamy kciuki za wszystkie adopciaki. Do zobaczenia za rok.

schronisko dla zwierząt schronisko dla zwierząt schronisko dla zwierząt schronisko dla zwierząt schronisko dla zwierząt schronisko dla zwierząt schronisko dla zwierząt schronisko dla zwierząt schronisko dla zwierząt schronisko dla zwierząt schronisko dla zwierząt schronisko dla zwierząt


Rok szkolny 2022/2023

Kliknij na baner:

Szkolna Liga Wolontariacka - VI edycja

19 października 2022r.

20.10.1939 r. – WODZICZKO PAMIĘTA!


Przed nami, mieszkańcami Mosiny ważne wydarzenie, 20 października przypada 83. rocznica rozstrzelania 15 Obywateli Mosiny i okolicznych miejscowości. Z tego też powodu, aby uczcić Ich pamięć młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z Koordynatorkami postanowiła przygotować pomnik rozstrzelanych mieszkańców Mosiny na te uroczystości. Mimo bardzo niesprzyjających warunków pogodowych młodzież nie zniechęciła się i podjęła to ważne zadanie.
Na cmentarzu parafialnym wolontariusze posprzątali zalegające liście, umyli pomnik oraz zapalili światełko pamięci. Nie zabrakło również modlitwy za pomordowanych. Niech ten dzień dla każdego mieszkańca Mosiny ma miejsce szczególne.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.
Szkolne Koło Wolontariatu

Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy Pamiętamy


10 października 2022r.

Z darami w schronisku dla zwierząt w Gaju


     Uczniowie klasy 3 TL przeprowadziła szkolną zbiórkę na rzecz zwierząt mieszkających w schronisku , a następnie wybrała się z nimi do Gaju by je przekazać kierownictwu.
Na miejscu wzięliśmy udział w prelekcji na temat funkcjonowania schroniska, obejrzeliśmy teledyski, filmy i porozmawialiśmy na temat zwierząt.
W drugiej części Naszej wizyty, część klasy wyprowadziła pieski na spacer, a druga część klasy poszła do kociarni.
To nie pierwsza nasza wizyta w tym miejscu i na pewno nie ostatnia.

schronisko w Gaju schronisko w Gaju schronisko w Gaju schronisko w Gaju schronisko w Gaju schronisko w Gaju schronisko w Gaju schronisko w Gaju schronisko w Gaju schronisko w Gaju schronisko w Gaju schronisko w Gaju


5 kwietnia 2022r.

Internat - My też pomagamy Ukrainie……


      Pomagać znaczy być życzliwym. Pomaganie innym bez oczekiwania wymiernych korzyści sprawia, że czujemy się lepiej. Zrozumienie drugiego człowieka pozwala również dowiedzieć się czegoś o nas samych i poznać siebie. Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka człowieczeństwa, to nauka udzielania pomocy i proszenia o nią. Nasze ograniczenia to nie powód do wstydu, to część życia, choć nie zawsze pamiętamy, że w każdej chwili mogą one dotknąć każdego z nas. Pomoc i wsparcie to najbliższa forma bycia z drugim człowiekiem. Pomagając bezinteresownie sprawiamy, że świat w którym żyjemy staje się bardziej przyjazny. Nie jest bezdusznym miejscem, którym rządzi pieniądz. Pomoc innym daje satysfakcję, to znacznie przyjemniejsze niż wyrzuty sumienia, że nic nie zrobiliśmy.
Małgorzata Lossy

Ukraina   Ukraina   Ukraina   Ukraina   Ukraina  

11 marca 2022r.

Pomagamy Ukrainie


      W ramach wolontariatu nasza młodzież włączyła się w pomoc przy segregacji darów, w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich, dla ludzi przyjeżdżających z Ukrainy. To kawałek dobra, którym mogliśmy się podzielić!
A młodzież spisała się świetnie!

Pomagamy Ukrainie   Pomagamy Ukrainie   Pomagamy Ukrainie   Pomagamy Ukrainie   Pomagamy Ukrainie   Pomagamy Ukrainie  

17 czerwca 2021r.

POZYTYWNIE ZAKRĘCENI - NAKRĘTKI DLA PATRYKA

Patryk w wieku 9-ciu lat doznał ciężkiego urazu mózgowo - czaszkowego, wielonarządowego (wypadek komunikacyjny). Od tego czasu rodzice nieustannie uczą go wszystkiego na nowo. Cały czas ćwiczy. Dzięki temu Patryk wiele osiągnął. Od nowa nauczył się mówić, czytać, pisać, jeść, ubierać... Teraz rodzice robią wszystko, aby mógł samodzielnie chodzić. Walczą o jego samodzielność. Dlatego w naszej szkole prowadzimy akcję „Pozytywnie zakręceni”, czyli zbieramy nakrętki dla Patryka. Nie wymaga to wielkiego wysiłku tylko dobrej pamięci, aby nie wyrzucać plastikowych nakrętek tylko skrzętnie zbierać.
Nakrętki prosimy wrzucać do skrzyni, która znajduje się na pierwszym piętrze w naszej szkole przy pokoju nauczycielskim.
Prosimy was o pomoc w imieniu Patryka.
Dziś przekazaliśmy kolejne worki z nakrętkami. Pomimo tego, że w tym roku szkolnym większość czasu mieliśmy nauczanie zdalne pracownicy szkoły, uczniowie stanęli na wysokości zadania pamiętając o Patryku.
Jeśli ktoś byłby gotowy do odwiedzania Patryka, pogrania z Nim w szachy, koleżeńskiej rozmowy, serdecznie zapraszamy - mówi Pan Waldek Tata Patryka.
Wszystkim zaangażowanym - DZIĘKUJEMY!

Pozytywnie zakręceni   Pozytywnie zakręceni   Pozytywnie zakręceni   Pozytywnie zakręceni   Pozytywnie zakręceni   Pozytywnie zakręceni  

wrzesień/październik 2020r.

Ratujmy Dorotę!

U Doroty zdiagnozowano glejaka wielopostaciowego. Jest to nowotwór mózgu, jeden z najgorszych, najbardziej śmiertelnych, złośliwych… Dzień po dniu odbiera jej życie.

Choroba postępuje i wyniszcza Dorotę psychicznie i fizycznie. Dorotka porusza się na wózku inwalidzkim i wymaga stałej opieki… Jest coraz słabsza. Na barki jej rodziców spadł trud w ubieraniu, karmieniu, myciu. Stale rosnący guz powoduje zmiany nastrojów, zaburzenia osobowości… Rodzice z przerażeniem patrzą, jak ich dziecko gaśnie.

Ostatnią szansą dla Doroty jest kosztowne leczenie onkologicznym lekiem, który niestety nie jest refundowany przy leczeniu guzów mózgu…
Rodzice błagają o pomoc, żeby ratować jej życie!

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani prosimy o pomoc w zbiórce pieniędzy na leczenie Doroty. Więcej informacji znają Państwo:


   


Pieniądze w Zespole Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie Szkolne Koło Wolontariatu będzie zbierać w dniach 17.09.2020 – 9.10.2020r.

Jedna z puszek będzie znajdowała się na portierni ZS.

Zebrane pieniądze – Szkolne Koło Wolontariatu przekaże Rodzicom Doroty (tata Doroty jest pracownikiem Zespołu Szkół).


Joanna Pajączek - koordynator SKW


17 października 2019r.

Młodzież pamięta!

      Dnia 20-tego października br. przypada 80. rocznica rozstrzelania 15 Obywateli Mosiny i okolicznych miejscowości. Młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego przy Zespole Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie postanowili przygotować pomnik na te uroczystości.
      Na cmentarzu parafialnym młodzież posprzątała zalegające liście, umyła pomnik oraz zapaliła światełko pamięci.
      Niech ten dzień dla każdego mieszkańca Mosiny ma miejsce szczególne.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

SKW/SU przy ZS im. A. Wodziczki w Mosinie


Młodzież pamięta Młodzież pamięta Młodzież pamięta Młodzież pamięta Młodzież pamięta Młodzież pamięta Młodzież pamięta


2 kwietnia 2019r.

„Zakręceni dla Patryka”

Rozstrzygnięcie konkursu na największą liczbę nakrętek dla Patryka – Padł REKORD!!!
      Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego rozstrzygnęli konkurs na zebranie przez klasy największej liczby nakrętek po plastikowych butelkach „Zakręceni dla Patryka”.
      Konkurs był prowadzony od listopada 2018 roku do końca marca br. w naszej szkole, którego celem było zebranie jak największej liczby nakrętek, aby wspomóc naszego niepełnosprawnego kolegę Patryka.
Wszystkie zebrane nakrętki zostały dokładnie zważone.
Łącznie zebraliśmy: 75 kg 189 g !!! nakrętek !!!
Najwięcej zebrały klasy:
I miejsce: klasa II technikum (technik logistyk, technik hotelarstwa) – 13,328 kg
II miejsce: klasa I a Branżowej Szkoły I Stopnia – 10,165 kg
III miejsce: klasa III technikum (technik logistyk, technik hotelarstwa) – 10,072 kg
IV miejsce: klasa I technikum (technik logistyk, technik hotelarstwa) – 270 g
Resztę, czyli 41,354 kg stanowiły nakrętki od osób anonimowych.

Wszystkim osobom zaangażowanym: uczniom szkoły, naszego internatu, mieszkańcom Mosiny i okolic serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!
Dla klasy II TH/TL jest przewidziana nagroda.

Zakręceni dla Patryka Zakręceni dla Patryka Zakręceni dla Patryka Zakręceni dla Patryka Zakręceni dla Patryka Zakręceni dla Patryka


11 - 14 lutego 2019r.

Walentynki u Wodziczki trwają dłużej...,


      … bo od 11. do 14.02.2019 r. Już w najbliższy poniedziałek zaczynamy od sprzedaży poczty walentynkowej, którą Samorząd Uczniowski będzie roznosił po klasach w dniu 14.02.2019 r. Będziemy handlować kartkami w kształcie serduszek, za które trzeba zapłacić trzema nakrętkami plastikowymi. Przewidziane są jeszcze gotowe wydruki życzeń walentynkowych, ale tylko dla tych, którym nie chce się niczego samodzielnie wymyślać. Ten rodzaj asortymentu wyceniliśmy na 6 nakrętek/zakrętek, gdyż wprowadzono dodatkową opłatę za przyznanie się do lenistwa.
      Gdyby ktoś miał wątpliwości czy nie pomyliliśmy się, to informujemy, że walutą we wszystkich rozliczeniach walentynkowych są nakrętki/zakrętki plastikowe. Tym samym włączamy się w działania "Pozytywnie Zakręconych", którzy swoją działalnością chcą pomóc Patrykowi. Pozdrawiamy wszystkich Walentynkowiczów serdecznie i liczymy na spory zarobek :-) .

4 lutego 2019r.

Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka

      Bezwartościowe, a jednak cenne – akcja charytatywna młodzieży internackiej.

      Zbieranie nakrętek skłoniło nas do zaaranżowania się w inicjatywę społeczną, która uczy nie tylko tego, że śmieci warto segregować, ale i oswaja z myślą, że należy nieść pomoc innym. Akcja zbierania nakrętek pozwala uzbierać pieniądze na cele charytatywne. Za kilogram nakrętek fundacje uzyskują w skupach około złotówki. Niby niewiele, ale przecież zbiórki są akcjami zakrojonymi na szeroką skalę. Za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt nakrętek stowarzyszenia nie kupią wózka inwalidzkiego. Jednak, gdy te kilkanaście lub kilkadziesiąt zakrętek wrzuci do pojemników tysiące ludzi pieniądze wystarczą na sfinansowanie takiego zakupu. Niepozorne nakrętki, bezwartościowe z pozoru śmieci, przemieniają się w coś, co może uratować życie, czy ułatwić powrót do zdrowia. W coś naprawdę cennego. Samo zbieranie nakrętek jest korzystne jeszcze z kilku innych powodów. Nie można tutaj pominąć względów ekologicznych. W końcu zamiast trafić na wysypiska przerabiane są na surowiec wtórny. Warto także zwrócić uwagę na to, że to właśnie dzięki tej akcji naprawdę dużo osób nie wyrzuca do pojemnika ze śmieciami zakręconych butelek. Butelki bez nakrętek zaś nie tylko zajmują mniej miejsca, ale i mogą zostać bez problemu sprasowane w sortowniach.

Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka Pozytywnie zakręceni w internacie dla Patryka


20 grudnia 2018r.

BÓG SIĘ RODZI, MOC TRUCHLEJE.....

KOLĘDOWANIE W ŚWIERKOWYM ZAKĄTKU

      Młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu naszego Zespołu Szkół wraz z Panią Joanną Pajączek i s. Dorotą kolejny raz odwiedziła Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy "Świerkowy Zakątek" w Mosinie. Wszyscy na nas czekali, ponieważ pamiętali nasze wspólne spotkanie z zeszłego roku. Było to spotkanie świąteczne, podczas którego młodzież podarowała podopiecznym przygotowane własnoręcznie kartki z życzeniami na Boże Narodzenie. Śpiew kolęd stworzył bardzo miłą i podniosłą atmosferę. Kolędy tworzą naszą polską świąteczną tradycję i znamy je od dziecka. Dlatego wszyscy chętnie i radośnie śpiewali przy akompaniamencie gitary, harmonijki, bębna oraz grzechotek. Po wspólnym kolędowaniu młodzież rozmawiała z podopiecznymi, którzy bardzo chętnie podejmowali różne tematy. Czas jednak szybko minął i spotkanie dobiegło końca. Wszyscy zostaliśmy ubogaceni kolejnym wydarzeniem w naszym życiu. Słowa WESOŁYCH ŚWIĄT, były naszym pożegnaniem, a serdeczne i życzliwe uśmiechy mówiły: do zobaczenia następnym razem!

KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU KOLĘDOWANIE  W  ŚWIERKOWYM  ZAKĄTKU


19 grudnia 2018r.

Nie ma to jak pomóc ludziom w potrzebie...

      Dziś zakończyliśmy zbieranie darów dla Rodziny, którą objęliśmy w tym roku pod opiekę. Udało nam się przygotować 3 paczki, które wręcz pękały w szwach.
      Za każde okazane serc, przyniesione dary serdecznie dziękujemy. Rodzina otrzymała paczkę od nas dziś. Dziadek - głowa rodziny nie ukrywał wzruszenia. Niech Święta Bożego Narodzenia przyniosą nam wszystkim wiele dobrego. I pamiętajmy, że dobro zawsze powraca.

Nie ma to jak pomóc ludziom w potrzebie Nie ma to jak pomóc ludziom w potrzebie Nie ma to jak pomóc ludziom w potrzebie Nie ma to jak pomóc ludziom w potrzebie Nie ma to jak pomóc ludziom w potrzebie Nie ma to jak pomóc ludziom w potrzebie


8 - 9 grudnia 2018r.

Szlachetna Paczka - magazyn w naszej szkole


      Od piątku trwały przygotowania do uruchomienia magazynu Szlachetnej Paczki w naszym Zespole Szkół, w którym w sobotę i niedzielę są przyjmowane paczki od darczyńców i dalej rozwożone do potrzebujących rodzin. Uczniowie naszego Zespołu Szkół ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunem p. Joanną Pajączek, przygotowali pomieszczenie magazynowe, a także miejsce, w którym można ugościć przyjeżdżających darczyńców i kierowców rozwożących paczki.
     Lider Regionu p. Monika Kujawska wraz z grupą wolontariusz oraz także naszymi uczniami obecnie zajmują się przyjmowaniem i dostarczaniem Szlachetnych Paczek do 17 rodzin z naszego regionu.

Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka


7 listopada 2018r.

Akcja "POZYTYWNIE ZAKRĘCENI" trwa......


      Na terenie naszej szkoły trwa zbiórka nakrętek dla Patryka.
Patryk Łaskarzewski obecnie przebywa na 2-tygodniowym turnusie rehabilitacyjnym. Intensywna rehabilitacja jest dla niego szansą powrotu do zdrowia. Dzisiejszy wywóz nakrętek jest wsparciem finansowym w obecnej sytuacji. DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy zbierali nakrętki i wrzucali do kartonu na piętrze.
Dlatego akcja "POZYTYWNIE ZAKRĘCENI" trwa dalej..... Widzimy jej sens i szczytny cel! Rozpoczął się konkurs na zbieranie nakrętek. Zachęcamy uczniów naszej szkoły do przynoszenia nakrętek i ......rywalizacji. Taka forma pomocy pokazuje, że młodzież naszej szkoły nie jest obojętna na cierpienie drugiego człowieka i jest gotowa do wspierania potrzebujących.
     Pomagajmy Patrykowi!
Szkolne Koło Wolontariatu
POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI POZYTYWNIE ZAKRĘCENI


5 listopada 2018r.

Zbiórka żywności oraz akcesoriów dla psów i kotów


      Uczniowie klasy IIa branżowej szkoły I stopnia organizują zbiórkę żywności oraz akcesoriów dla psów i kotów mieszkających w poznańskim schronisku dla zwierząt.
Lista potrzebnych produktów, znajduje się na tablicy informacyjnej na I piętrze szkoły lub na stronie internetowej schroniska: www.schronisko.com
Zbieramy:
   - karmę suchą i puszki,
   - smakołyki dla zwierząt,
   - koce, ręczniki, legowiska,
   - zabawki dla zwierząt,
   - drapaki dla kotów.
Rzeczy zbieramy w świetlicy szkolnej, codziennie od godziny 9 do 14.
Zebrane artykuły zawieziemy do schroniska w Poznaniu 19 listopada.

Zbiórka żywności oraz akcesoriów dla psów i kotów Zbiórka żywności oraz akcesoriów dla psów i kotów Zbiórka żywności oraz akcesoriów dla psów i kotów Zbiórka żywności oraz akcesoriów dla psów i kotów Zbiórka żywności oraz akcesoriów dla psów i kotów


28 marca 2018r.

Słodkości na Wielkanoc

     Szkolne Koło Wolontariatu w Zespole Szkół przeprowadziło zbiórkę słodyczy dla podopiecznych Caritasu przy parafii św. Mikołaja w Mosinie. Udało nam się zebrać prawie całą skrzynkę czekoladowych zajączków, jajeczek i innych smakołyków.
     Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w akcję.

Słodkości na Wielkanoc

Słodkości na Wielkanoc

Słodkości na Wielkanoc


8 lutego 2018r.

Spotkanie z prof. Maciejem Głydą

w ramach kampanii

Drugie życie – Transplantacja – Masz dar uzdrawiania

Drugie życie      W Zespole Szkól im. Adama Wodziczki w Mosinie odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach kampanii społecznej „Drugie życie” z prof. UZ dr hab. n. med. Maciejem Głydą, ekspertem medycznym kampanii, konsultantem w województwie wielkopolskim i lubelskim w dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz osobą po przeszczepie serca – panem Karolem Prętnickim.
     Na początku spotkania młodzież przedstawiła zebranym gościom inscenizację opartą na motywach dramatu Stanisława Mrożka „Tango”, gdzie został uchwycony fragment dotyczący oświadczenia woli. Następnie krótko przedstawiono dane dotyczące transplantacji, po czym zaproszono do wykładu eksperta kampanii – prof. Macieja Głydę.
     Prof. Głyda, który jest ordynatorem Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Urologii w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu przybliżył fakty związane z przeszczepianiem narządów. Wytłumaczył dlaczego przeszczepia się narządy, przedstawił krótką historię transplantacji na świecie i w Polsce. Pan profesor wyjaśnił między innymi: co to jest śmierć mózgowa, kiedy można pobrać narządy do przeszczepu oraz w jaki sposób można pozyskać organy (od żywego dawcy oraz od dawcy zmarłego).
     Ekspert medyczny omówił także obowiązki lekarza oraz warunki prawne pobierania narządów w celu ich przeszczepienia. Podkreślił, że ważną rolą odgrywa pisemne oświadczenie woli.
     W dalszej części wykładu Profesor scharakteryzował procedurę pobrania narządów, a także samą transplantację, warunki powodzenia przeszczepu oraz zwrócił uwagę, że czas to główny wróg transplantologów.
     Profesor Głyda dogłębnie wyjaśnił na przykładach istotę przeszczepów krzyżowych i kaskadowych (łańcuchowych) oraz zaznajomił słuchaczy z danymi liczbowymi dotyczącymi transplantacji.
     W ostatniej części swojej prelekcji ordynator przestrzegał przed nielegalnymi transplantacjami i handlem narządami. Na sam koniec profesor jeszcze raz podkreślił wagę pisemnego oświadczenia woli i poinformowania bliskich o swojej decyzji. Prelekcję zakończyły pytania do eksperta dotyczące transplantacji.
     W drugiej części spotkania swoim doświadczeniem związanym z chorobą, oczekiwaniem na przeszczep i z życiem po przeszczepie podzielił się ze zgromadzonymi pan Karol Prętnicki, który jest już ponad 16 lat po przeszczepie serca.
     Młodzież po wysłuchaniu historii pana Karola, również zadała pytania dotyczące przeszczepu serca.
     Na sam koniec został przeprowadzony quiz dotyczący transplantacji, gdzie zebrani goście mogli wykazać się swoją wiedzą oraz zdobyć małe upominki.
Organizatorzy spotkania:
Ewa Janicka
Joanna Pajączek
Dagna Mikołajczak


Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą Spotkanie z prof. Maciejem Głydą


30 stycznia 2018r.

Kampania Drugie życie

Drugie życie      26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji z tego też powodu nasz Zespół Szkół przystąpił, w 2017r., po raz kolejny do kampanii społecznej promującej transplantacje i oświadczenia woli.
     Wokół transplantacji organów narosła w Polsce ogromna liczba mitów, przekłamań i stereotypów, które powodują, że z tej nowoczesnej metody leczenia korzysta dziś mniej osób, niż powinno. Z niewiedzą i negatywnym nastawieniem do przeszczepów można walczyć mi. in. poprzez informowanie i edukację – te cele przyświecają kampanii Drugie życie, która już po raz 10 jest przeprowadzana w naszym województwie.
     My, swoje działania na terenie naszej szkoły oraz miasta zaczęliśmy od inauguracji kampanii właśnie 26.10.2017 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, gdzie młodzież została przeszkolona w jaki sposób mówić o transplantacji, rozdawała również oświadczenia woli mieszkańcom Poznania.

Czas zatem na działania na terenie naszego Miasta.
Już niebawem – 8 lutego br. o godzinie 8.30 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół przy Topolowej, odbędzie się spotkanie z lekarzem transplantologiem oraz osobą po przeszczepie na które SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
Następnie 21 kwietnia br. w godzinach 8.00 – 13.00, czeka nas happening na miejscowym targowisku, gdzie odbędzie się zbiórka krwi oraz przekazywanie mieszkańcom oświadczeń woli – SERDECZNIE ZAPRASZAMY.


Drugie życie

Drugie życie

Drugie życie

Drugie życie


Partnerzy
Szkolnego Koła
Wolontariatu
Zespołu Szkół
im. Adama Wodziczki
w Mosinie



Stowarzyszenie Rozdaj Siebie


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja