27 września 2013r.

Liceum Ogólnokształcące - klasa wojskowa

Część klasy wojskowej (pozostali w tym czasie reprezentowali naszą szkołę w powiatowych zawodach sportowych) uczestniczyła w obchodach Święta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego.
       Głównymi akcentami święta były: uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy służby przygotowawczej i kursu podoficerskiego muzyków orkiestr wojskowych; wręczenie odznaczeń, aktów mianowania na kolejny stopień wojskowy, odznak tytułu honorowego, odznak pamiątkowych oraz Dzień Otwartych Koszar.
       Bardzo interesujący był program Dnia Otwartych Koszar. Można było obejrzeć dynamiczny pokaz działania taktycznego pododdziału, pokaz walki wręcz i defiladę pojazdów historycznych oraz współczesnego sprzętu wojskowego. Ponadto zaprezentowano trenażery do nauki jazdy (bojowy wóz piechoty BWP-1, czołg T-72 i PT-91) oraz systemu szkolno-treningowego „Śnieżnik”, a także sprzętu innych służb mundurowych: 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego (pokaz wyposażenia pilota, prezentacja sprzętu ewakuacyjno-ratunkowego), Żandarmerii Wojskowej (pokaz sprzętu prewencyjnego: symulator zderzeń, ambulans kryminalistyczny), Państwowej Straży Pożarnej (pojazd specjalny). Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja broni pancernej (m.in. TKS, T-70, T-34, M-60, IS-3, Pion 2S7, ISU-152, SU-100, StuG-IV). Można także było zobaczyć makietę przedstawiającą lewobrzeżne fortyfikacje twierdzy poznańskiej z XIX wieku i wystawę poświęconą 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. Zwiedzić salę patrona Centrum hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego, a także uczestniczyć w prezentacji stanowiska grupy rekonstrukcji historycznych – Drużyna Książęca Grodu Grzybowskiego.

Relacja Kamila Hellwiga kl. 1a LO
27.09.13r. o godzinie 10:00 uczniowie klasy wojskowej pod opieką pani wicedyrektor Anny Sawińskiej i pana wychowawcy klasy Wojciecha Króla udali się na zaproszenie Wojsk Lądowych na obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu połączone z uroczystą przysięgą wojskową żołnierzy służby przygotowawczej i kursu podoficerskiego muzyków orkiestr wojskowych oraz Dniem Otwartych Koszar. Po przyjeździe na miejsce zobaczyliśmy uroczystą przysięgę wojskową żołnierzy. Byliśmy pod dużym wrażeniem zaprezentowanej przez żołnierzy musztry, jak perfekcyjnie wykonywali komendy, że sami zapragnęliśmy tego się nauczyć. Następnie patrzeliśmy na wręczenie odznaczeń, aktów mianowania na kolejny stopień wojskowy, odznak pamiątkowych i odznak tytułu honorowego. Po czym nastąpił Dzień Otwartych Koszar. Teraz mieliśmy okazję zobaczyć między innymi:
     - pokaz walki wręcz;
     - ekspozycję broni pancernej;
     - defiladę pojazdów historycznych oraz współczesnego sprzętu wojskowego;
     - wystawę poświęconą 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty;
     - prezentację trenażerów do nauki jazdy.
Największą atrakcją stał się dla nas, dynamiczny pokaz działania taktycznego pododdziału. Strzały, wybuchy i przeprowadzona akcja żołnierzy, zaparła dech w piersiach i zrobiła wielkie wrażenie. Warto dodać też, że spotkaliśmy miłego, starszego Pana który opowiedział nam trochę o czasach wojennych. Na naszym wyjeździe nie zabrakło pamiątkowych zdjęć, które można zobaczyć pod tą relacją.
Ponadto myślę że niektórzy zrozumieli poprzez tą uroczystość co tak naprawdę znaczą trzy ważne słowa, "BÓG, HONOR, OJCZYZNA".
Dla nas wyjazd ten stał się świetną lekcją wychowania wojskowego i patriotyzmu. Wszyscy wróciliśmy do domów, zadowoleni i żądni kolejnych wrażeń na innych tego typu wycieczkach.

Mosina, 27 września 2013r.