18 czerwca 2014r.

Wyjazd klasy wojskowej do 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny.

Klasa wojskowa naszego liceum ogólnokształcącego wraz z nauczycielem edukacji wojskowej Robertem Steinitzem udała się do 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego celem zwiedzenia tej jednostki oraz poznania jej historii i zadań, które przed nią stoją. Baza ta jest jednostką lotniczą przeznaczoną do realizacji zadań bojowych w ramach narodowego systemu obrony oraz sił zdolnych do przerzutu wysokiej gotowości NATO. Eskadry Lotnicze realizują zadania zwalczania celów powietrznych, niszczenia obiektów naziemnych i nawodnych oraz wykonywania zadań lotniczych szczebla operacyjno - taktycznego.
Do najważniejszych zadań należą:
  • utrzymanie lotniska w gotowości operacyjnej,
  • organizacja i utrzymanie systemu dowodzenia bazy,
  • taktyczne szkolenie lotnicze podległych eskadr,
  • podstawowe szkolenie lotnicze na samolocie F-16,
  • pełnienie funkcji państwa gospodarza,
  • zabezpieczenie logistyczne jednostek będących na ewidencji przydziałów gospodarczych,
  • prowadzenie remontów i obsług okresowych sprzętu lotniczego i zabezpieczenia naziemnego.
Naszym przewodnikiem po jednostce wojskowej był starszy kapral Białuski, który fachowo i rzeczowo opowiadał o trudnych aspektach żołnierskiej służby oraz o sprzęcie i infrastrukturze zwiedzanej bazy lotniczej. Uczniowie mieli okazje zobaczyć sprzęt jakim latali polscy lotnicy w czasach PRL-u m.in. MIG-a 11 i MIG-a 19. Oczywiście największą atrakcją podczas zwiedzania krzesińskiej bazy lotniczej było poznanie z bliska samolotu myśliwskiego F-16. Wielozadaniowy samolot myśliwski F-16 to najbardziej zaawansowany ze współcześnie służących samolotów bojowych. F-16 jest wszechstronnie sprawdzony w szerokim spektrum konfliktów zbrojnych. Jednocześnie jest to samolot zdolny do przenoszenia największej ilości lotniczych środków bojowych. F-16 jest myśliwcem najmniej kosztownym w nabyciu, wykorzystaniu i wsparciu. Ponadto samolot F-16 posiada duży potencjał modernizacyjny i podlega ciągłemu unowocześnianiu.
Zakupiony przez Polskę wielozadaniowy samolot F-16 C/D Block 52+ to najbardziej zaawansowany samolot tego typu w NATO. Polski F-16 zwiększył możliwości dotyczące oprogramowania systemu zarządzania lotem, wymiany danych, taktycznego promienia działania i przenoszonych lotniczych środków bojowych. Polski F-16 to myśliwiec przygotowany specjalnie na zamówienie Polskich Sil Powietrznych. Model ten posiada radarowy system kierowania ogniem APG-68(v). System ten pozwala na precyzyjne wykrywanie celu z większej odległości i umożliwia optymalne wykorzystanie najbardziej zaawansowanych środków bojowych typu powietrze-powietrze i powietrze-ziemia. F-16 posiada także system namierzania celu z wykorzystaniem podczerwieni -PANTERA, który pozwala precyzyjnie namierzyć cel i uniknąć dzięki temu niepotrzebnych strat. Zakupiony przez Polskę myśliwiec wielozadaniowy posiada także wysoko ceniony przez pilotów system celowniczy zamontowany w hełmie, który znacząco zwiększa skuteczność rażenia. Polski F-16 umożliwia pełną realizację zadań (myśliwskich, uderzeniowych i rozpoznawczych) przy minimalnej liczbie maszyn i zredukowanym budżecie. W czasie pobytu w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego mieliśmy okazje zobaczyć testy silnika F-16 na pasie startowym przy zabezpieczeniu wozu strażackiego, które znajdują się na wyposażeniu zwiedzanej jednostki. Duże wrażenie na uczniach zrobiły również obiekty sportowe krzesińskiej bazy lotniczej: pełnowymiarowy basen wraz z widownią, hala sportowa również z widownią, stadion z boiskiem do piłki nożnej, bieżnia lekkoatletyczna z trybuną na 400 osób, która mieści m.in.: boiska do siatkówki, koszykówki i korty tenisowe z sztuczną nawierzchnią. W nowym roku szkolnym w ramach współpracy naszej szkoły z 31 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach zostaliśmy zaproszeni do korzystania z w/w obiektów sportowych w ramach zajęć dodatkowych. Warto wspomnieć, że mieliśmy także okazje poznać zadania oraz zobaczyć sprzęt na którym służy lotniskowa straż pożarna. Można śmiało rzec, że słowo „dużo „ przewija się w strażnicy bazy lotniczej na co dzień, gdyż ilość dostępnych pojazdów pożarniczych, ich wielkość, ilość sprzętu, ilość zapasu wody, środka pianotwórczego oraz ilość pełniących służbę strażaków, jest imponująca i wielka. Kolejnym, a zarazem ostatnim punktem naszej wizyty było zapoznanie jej uczestników z umundurowaniem pilota F-16 i jego wyposażeniem w środki pozwalające na przeżycie trudnych chwil. Wyposażenie lotnika bardzo dokładnie omówił i zaprezentował uczniom starszy chorąży sztabowy Drzyzgała. W szkole zameldowaliśmy się ok. godziny 15.00 cały czas będąc pod wrażeniem tego co zobaczyliśmy, usłyszeliśmy i czego się nauczyliśmy w czasie naszego pobytu w 31 Bazie lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Nieobecni niech żałują!

Mosina, 18 czerwca 2014r.