mapa witryny   



22 listopada 2013r.

„ Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”

       Dyrektor naszego Zespołu Szkół i Rektor Politechniki Poznańskiej podpisali umowę o współpracy w ramach projektu „ Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”

       Projekt „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe” to projekt systemowy realizowany w ramach Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Działanie 9.2). Liderem w projekcie jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Partnerem Politechnika Poznańska. Czas realizacji projektu przewidziano na okres od 1 lipca 2012 r. do 30 września 2015 r.
       Zaplanowane w projekcie działania doprowadzą do wdrożenia formy nauczania zapewniającej wyższą skuteczność kształcenia i jednocześnie spowodują zmniejszenie dysproporcji edukacyjnych wielkopolskich szkół względem szkół w innych regionach europejskich. Aktualne badania i analizy dotyczące kształcenia zawodowego w Wielkopolsce wskazują duże zapotrzebowanie rynku pracy na takie zawody jak: technik logistyk, technik mechatronik, technik organizacji reklamy, technik ekonomista, technik informatyk i technik handlowiec.
Cel projektu to podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego poprzez takie działania jak:
  1. organizacja praktyk i staży dla uczniów u wielkopolskich pracodawców,
  2. utworzenie na potrzeby realizacji praktyk zawodowych dwóch laboratoriów na terenie województwa wielkopolskiego wraz z opracowaniem nowatorskich programów praktyk,
  3. stworzenie, rozwój i upowszechnienie Wielkopolskiego systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego – Systemu Zawodowcy,
  4. realizacja zajęć dodatkowych dla uczniów w oparciu o opracowane programy kształcenia,
  5. wyposażenie szkół w dodatkowe narzędzia i materiały dydaktyczne, ze szczególnym uwzględnieniem ICT,
  6. wdrożenie w 35 szkołach systemu kształcenia e-learningowego.
       Laboratoria praktyk Politechniki Poznańskiej stworzone w ramach projektu „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe” są efektem wielu pomysłów i lat pracy nad poprawą dostępu do praktyk zawodowych. Ten innowacyjny pomysł ma swoje korzenie w koncepcjach tworzonych w ramach Akceleratora Wiedzy Technicznej (AWT®), obejmujących także doświadczenia ze współpracy z Central Ostrobothnia University of Applied Sciences w Finlandii.
       Praktyki laboratoryjne mają na celu stworzenie rzeczywistych warunków pracy wzbogaconych o możliwość pełnego zapoznania się z najnowocześniejszym sprzętem. To połączenie dwóch najważniejszych elementów praktyki – kontaktu z wyposażeniem wykorzystywanym w przedsiębiorstwach oraz systemem ośmiogodzinnej pracy zapewni uczniom dobre przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej.
       Laboratoria przeznaczone są dla uczniów techników z terenu województwa wielkopolskiego.
       Praktyki w laboratoriach realizowane są na podstawie umów o praktyczną naukę zawodu, co powoduje, że mogą być realizowane jako praktyk obowiązkowe lub dodatkowe.
Praktyki laboratoryjne są nadzorowane przez opiekunów praktyk, posiadających doświadczenie w pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach, a wymagania stawiane uczestnikom odpowiadają tym wyznaczanym na co dzień przez pracodawców.
       Uczniowie naszego Zespołu Szkół w zawodzie technik logistyk będą odbywali praktyki zawodowe w laboratorium dla zawodu technik logistyk i technik handlowiec.
       Laboratorium łączy wyposażenie dotyczące kształcenia w dwóch zawodach: logistyk i handlowiec. Wynika to z częściowej zbieżność pomocy dydaktycznych np. w zakresie oprogramowania Comarch Altum i Optima czy stanowisko RFID oferujące praktykantom zapoznanie się z nowoczesnym systemem wykorzystującym fale radiowe do identyfikacji etykiet. Na praktykantów czekają także makiety symulujące operacje magazynowe, symulacyjne oprogramowanie Fleksim, a także oprogramowanie pozwalające na tworzenie kodów kreskowych skanowanych następnie przy pomocy czytników.
       Także uczniowie technikum w zawodzie technik hotelarstwa będą realizowali praktyki zawodowe w ramach tego projektu, w najlepszych hotelach Wielkopolski.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia prezentujące wyposażenie laboratorium.


Opis zdjęć:
  1. Laboratorium Technik Logistyk. RFID
  2. Laboratorium Technik Logistyk. Czytnik kodów
  3. Laboratorium Technik Logistyk. Czytnik RFID
  4. Laboratorium Technik Logistyk. Czytnik RFID
  5. Laboratorium Technik Logistyk. Czytnik RFID
  6. Laboratorium Technik Logistyk. Drukarka Zebra
  7. Laboratorium Technik Logistyk. Drukarka Zebra
  8. Laboratorium Technik Logistyk. Drukarka termotransferowa
  9. Laboratorium Technik Logistyk. Makieta symulacyjna
  10. Laboratorium Technik Logistyk. Bramka RFID
  11. Laboratorium Technik Logistyk. Stanowisko kasowe
  12. Laboratorium Technik Logistyk. Stanowisko kasowe
  13. Laboratorium Technik Logistyk. Makieta symulacyjna
  14. Laboratorium Technik Logistyk. Zajęcia
  15. Laboratorium Technik Logistyk. Zajęcia





Mosina - Zespół Szkół - Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Zawodowa - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym


Mosina, 22 listopada 2013r.





Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja