6 grudnia 2013r.

Bądźmy bezpieczni w szkole, domu, środowisku

Zespół Szkół w bieżącym roku szkolnym realizuje projekt edukacyjny ”Bądźmy bezpieczni w szkole, domu, środowisku”. Projekt prowadzony jest w okresie od listopada 2013 roku do czerwca 2014 roku, w oparciu o Ogólnopolski Konkurs „Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń”. Celem Projektu jest rozpowszechnienie wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawa oraz społeczeństwa obywatelskiego. Propagowanie norm współżycia społecznego, poszanowania praw jednostki. Przeciwdziałanie patologiom. Budowanie szacunku dla drugiego człowieka, tolerancja wobec inności. Podniesienie poziomu bezpieczeństwa szkoły, uczniów, pracowników.
     W listopadzie na godzinach z wychowawcą zostały przeprowadzone pierwsze zajęcia o tematyce: “Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel”.
     Uczniowie bardzo zaangażowali się w lekcję dotyczącą zagadnień z zakresu edukacji obywatelskiej. Na pozór proste i oczywiste definicje takie jak: państwo czy prawo okazały się czymś więcej niż tylko treścią zapisaną w słownikach języka polskiego. Najwięcej emocji wzbudziło pojęcie prawa, które uczniowie głównie kojarzyli z takimi instytucjami jak np. policja, nie uświadamiając sobie, że oni, jako obywatele mają przecież szereg swoich praw, tym samym obalając wyobrażenie prawa, jako tylko zbioru nakazów i obowiązków, którym społeczeństwo musi się podporządkować. W czasie pracy młodzież wyszukiwała informacje, wyciągała wnioski z fragmentów tekstów oraz żywo dyskutowała na poszczególne tematy. W efekcie powstały plakaty ukazujące jak uczniowie rozumieją: państwo, prawo oraz obywatela.
     W trakcie ewaluacji oraz podsumowania zadania młodzież uznała, że hasła, które opracowywali na lekcji to pojęcia, które łączą się ze sobą i wzajemnie uzupełniają. W państwie prawa wszystkie ograny państwowe są tworzone, organizowane i kontrolowane zgodnie z prawem. Obywatele tworzą społeczeństwo, posiadają swoje prawa i obowiązki, które są regulowane prawem powszechnym, obowiązującym w państwie. Prawo powinno być wyrazem woli narodu i wypływać z zasad demokracji.

Mosina, 6 grudnia 2013r.