mapa witryny   



9 kwietnia 2014r.

Liceum Ogólnokształcące - klasa wojskowa


Wyjazd do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
im. Hetmana Polnego Koronnego w Poznaniu

     Klasa wojskowa naszego liceum ogólnokształcącego wraz z nauczycielem Robertem Steinitzem gościła w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, gdzie zapoznała się z ekspozycją Muzeum Broni Pancernej i poznała główne zadania tej jednostki wojskowej. Naszym przewodnikiem był porucznik Wójcicki, który fachowo i dokładnie przedstawił, omówił i scharakteryzował wszystkie eksponaty znajdujące się na wyposażeniu muzeum. Ekspozycja broni pancernej wywarła duże wrażenie na uczniach szczególnie najcięższe czołgi w poznańskiej kolekcji czyli: czołg ciężki Józef Stalin – 2 i 3 oraz najbardziej popularny czołg II wojny światowej T – 34/76 i T – 34/85 „Kaczor”. Pełna kolekcja jaką nasi uczniowie mieli okazje zobaczyć i poznać przedstawia się następująco: samobieżna haubica 2S1 Goździk, armata samobieżna 2S7 Pion, lekkie dzieło samobieżne ASU-85, kołowy transporter opancerzony BRT-152W, opancerzony samochód rozpoznawczy „FUG”, ciężkie działo samobieżne ISU-122 i ISU-152, średni transporter gąsienicowy MT-S, lekki czołg pływający PT-76, ciągnik artyleryjski SD.KFZ 6/3, transporter opancerzony SKOT, szturmowe działo pancerne STURMGESCHUTZ IV, lekkie działo samobieżne SU-76 i SU-85, średnie działo samobieżne SU-100, czołg średni T-54 i T-55A, czołg lekki T-70, czołg podstawowy T-72 oraz gąsienicowy transporter opancerzony TOPAS. Po zakończeniu zwiedzania i zrobieniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się pod pomnik patrona CSWL w Poznaniu hetmana Stefana Czarnieckiego. Po drodze porucznik opowiadał o specyfice trudnej służby żołnierskiej oraz głównych zadaniach jakie realizuje poznańska jednostka wojskowa. Warto dodać, że Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych jest jednostką organizacyjną szkolnictwa wojskowego podporządkowaną Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Do głównych zadań Centrum należy: kształcenie kandydatów na żołnierzy zawodowych w korpusie szeregowych, szkolenie specjalistyczne kandydatów na oficerów, kształcenie ochotników w ramach służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwy.
Po pomnikiem patrona nauczyciel Robert Steinitz przedstawił krótki życiorys bohatera potopu szwedzkiego, podkreślając jego największe zasługi dla naszej Ojczyzny. Czarniecki był przede wszystkim pogromcą Rosjan – wygrał z nimi trzy wielkie bitwy ( Połonka, Czereja, Kuszliki), odniósł znaczne przewagi w dwóch innych (pod Ochmatowem i nad Basią), żadnej bitwy z nimi nie przegrał. Spośród wszystkich wielkich wodzów w dziejach Rzeczpospolitej Czarniecki służył w wojsku najdłużej. Postać Czarnieckiego zawsze kojarzyła się z cechami najlepszymi i najwznioślejszymi – umiłowania Ojczyzny, szacunku i służby dla niej. Te pozytywne cechy obywatelskie Stefana Czarnieckiego, połączone z jego zdolnościami wojskowymi, szczególnie w zakresie planowania i realizacji szybkich oraz zdecydowanych manewrów wojskami leżały u podstaw wybrania go przez kadrę Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu za swojego patrona. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć i pożegnaniu się z naszym przewodnikiem udaliśmy się w drogę powrotną.





Mosina - Zespół Szkół - Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Zawodowa - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym


Mosina, 9 kwietnia 2014r.





Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja