15 maja 2014r.

Wycieczka dydaktyczna

Uczniowie klas pierwszych technikum: hotelarskiej i logistycznej oraz drugiej zawodowej w ramach wycieczki dydaktycznej: biologiczno – historycznej, wybrali się na Ostrów Tumski oraz do Nowego ZOO.
     Pierwsza część naszej wyprawy dotyczyła zabytków znajdujących się na jedynej obecnie wyspie na rzece Warcie, słynącej ze swojego niezwykłego uroku i klimatu – Ostrowie Tumskim, który posiada wiele zabytków najwyższej klasy. Do najbardziej znanych należą Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła – jeden z najstarszych kościołów w Polsce, pałac arcybiskupi, kościół Najświętszej Marii, Psałteria czy Akademia Lubrańskiego, pierwsza wyższa uczelnia w Poznaniu, obecnie Muzeum Archidiecezjalne. Mieliśmy okazję podziwiać Katedrę, w której pochowani zostali pierwsi władcy Polski, i w której najprawdopodobniej przyjął chrzest Mieszko I. Byliśmy również na moście Jordana, którego nazwa wywodzi się od pierwszego biskupa Polski. Poznaliśmy zwyczaj wieszania kłódek na moście miłości. Zakochani poznaniacy przypinają kłódki na moście Jordana, a klucz wrzucają do rzeczki Cybiny. Dalszą część wycieczki spędziliśmy w ZOO.
     Pobyt do Nowym ZOO miał uczniom pokazać, jak wielka jest bioróżnorodność organizmów na świecie. W czasie naszej obecności w ogrodzie zoologicznym klasy podzielone zostały na mniejsze grupy i rywalizowały między sobą o miano dobrego obserwatora oraz znawcy zwierząt. W trakcie zajęć terenowych uczniowie mieli za zadanie m.in. obserwować zwierzęta w pawilonie zwierząt nocnych i zapisać co dane zwierzę robi przez 5 minut. W tym zadaniu dowiedzieliśmy się, że najbardziej leniwymi zwierzętami są oczywiście leniwce, choć okazy w pawilonie pokazały, że nie tylko lubią spać, ale także przechadzać się po drzewach. Oczywiście w bardzo powolnym tempie. Młodzież dowiedziała się jak można podzielić różnorodność biologiczną, a także, że miarą tej różnorodności są taksony. Punktem kulminacyjnym pobytu w Nowym ZOO było oczywiście zwiedzanie słoniarni oraz próba odnalezienia nowego okazu w ogrodzie zoologicznym, czyli niedźwiedzia brunatnego.
     Wycieczka dydaktyczna przebiegła w miłej i bardzo ciepłej atmosferze, a aura, która towarzyszyła nam przez cały dzień pozwoliła na zrealizowanie planowanych założeń.

Mosina, 15 maja 2014r.