10 czerwca 2014r.

Rozwijaj swoją pasję, weź udział w PYRKONIE

Pyrkon, choć nazwa może wydawać się myląca, wcale nie jest zlotem miłośników ziemniaków, lecz znaczącym w Polsce i jednym z największych w Europie festiwalem fantastyki i kultury popularnej. Konwent Pyrkon jest imprezą organizowaną przez fanów dla fanów, która z roku na rok przyciąga coraz większe grono ludzi. Gdy pierwszy raz pojawiłam się na Pyrkonie nie wiedziałam, co się dzieje. Zobaczyłam wokół siebie ludzi w dziwnych, cudacznych kostiumach, przebranych za ulubioną postać, uśmiechających się do siebie. Wszyscy czuli się swobodnie i pewnie. Szybko odnalazłam się w bloku przeznaczonym dla miłośników Azji, Japonii oraz a&m.
     Kulturą, historią Japonii oraz językiem japońskim interesuję się już od ponad pięciu lat. Do Kraju Kwitnącej Wiśni wprowadziła mnie przyjaciółka. Pewnego dnia razem pojechałyśmy na konwent - Pyrkon. Na panelach dyskusyjnych, prelekcjach i różnych warsztatach oraz konkursach poznałam fakty z życia samurajów, zainteresowałam się podkulturą Azji i Japonii. Zaczęłam szukać informacji na temat tego cudownego kraju. Tradycja, obyczaje i współczesność orientalnych stron - nigdy nie sądziłam, że tak mnie to zainteresuje. Obecnie jestem corocznym uczestnikiem konwentu i zawsze świetnie się bawię. W wyjątkowy sposób spędzam trzy dni na Pyrkonie, który odbywa się pod koniec marca każdego roku.
     Co sprawia, że Pyrkon jest wyjątkowy? Może:
  • Ponad 800 godzin atrakcji i zróżnicowany program.
  • Obecność zagranicznych gości oraz polskich twórców (Ian McDonald, Graham Masterton, John Wick, Grzegorz Rosiński, Adrian Tchaikovsky, Jarosław Grzędowicz, Jacek Dukaj i dziesiątki innych)
  • Wystawy, pokazy, koncerty i profesjonalna przestrzeń targowa, jakiej nie spotkasz nigdzie indziej.
     Konwent jest dzielony na bloki i sale tak, by każdy mógł łatwo odnaleźć miejsce, które najbardziej go interesuje: aula literacka, blok naukowy, sala gier RPG i LARP-y, sala popkultury Japonii i wiele innych (ok.20 bloków tematycznych).
     Gamefaction.pl o Pyrokonie: "To ciekawe wydarzenia, ludzi oraz rzeczy można się było potknąć i przewrócić, więc nie mogąc obejrzeć wszystkiego i tak miało się możliwość doświadczenia festiwalowej magii liczonej w kilogramach. Oto właśnie dlaczego Pyrkon rządzi – tam się ciągle, nieustannie coś dzieje!"
     Osobiście uważam weekend spędzony na Pyrkonie za bardzo udany, tam się zawsze coś dzieje, nie można się nudzić! Co roku, uczestnicząc w Pyrkonie, poznaję wielu nowych ludzi o takich samych zainteresowaniach, jak moje. Dowiaduję się nowych rzeczy i rozwijam swoją pasję. Uczestnicy są bardzo mili i pomocni. Wszystkich zapraszam do udziału w Pyrkonie, każdy znajdzie coś atrakcyjnego! Z pewnością wyjątkowo spędzicie czas sami, z przyjaciółmi lub rodziną.
Pyrkon 2014 –Wiedeorelacja: http://www.youtube.com/watch?v=n63B2vQOIPU

Marta Wierzbicka (I LO - klasa wojskowa)

Mosina, 10 czerwca 2014r.