11 marca 2015r.

Dzień Wojskowy w Zespole Szkół

A może jednak przygoda z mundurem? Takie i inne pytania stawiali sobie gimnazjaliści klas trzecich, którzy 11 marca gościli w Zespole Szkół im Adama Wodziczki w Mosinie na „Dniu wojskowym”. To już kolejne przedsięwzięcie, którego inicjatorem i organizatorem jest Zespół Szkół im Adama Wodziczki w Mosinie. Wzięło w nim udział około 200 uczniów z pobliskich gimnazjów: z Mosiny, Rogalina, Rogalinka, Pecnej i Borowa. Tym razem uczniowie klas liceum ogólnokształcącego o profilu wojskowym mogli zaprezentować swoim młodszym koleżankom i kolegom wiedzę i umiejętności z zakresy edukacji wojskowej i zarazić sympatią do munduru. Po serdecznym przywitaniu gości, uczniowie klasy wojskowej pod opieką nauczyciela przedstawili młodzieży gimnazjalnej główne cele i założenia funkcjonowania klasy wojskowej. Podczas prezentacji działalności klasy dużo miejsca poświęcono zajęciom teoretycznym i praktycznym prowadzonym na terenie jednostek wojskowych, z którymi szkoła podpisała porozumienie o współpracy. Młodzież mosińskiego liceum, poznając tajniki wiedzy i kształtując umiejętności współczesnego żołnierza , korzysta z pomocy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 31. Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznania. Większość uczniów klas mundurowych wraz z nauczycielem edukacji wojskowej należy do stowarzyszenia – 2 Kompanii Mosińsko- Puszczykowskiej ZSSW „Strzelec”. Po krótkiej prelekcji chętnym zaproponowano krótki test wiedzy o orężu polskim.
     Następnie gimnazjaliści wzięli udział w profesjonalnie przygotowanym pokazie umundurowania i musztry zespołowej oraz indywidualnej uczniów klasy pierwszej i drugiej prowadzonej przez ucznia Sebastiana. W ten sposób goście mogli przekonać się, że klasa wojskowa istnieje w Zespole Szkół nie tylko z nazwy, a jej uczniowie prezentują wysoki poziom umiejętności żołnierskich. Na gimnazjalistów największe wrażenie zrobiła ostatnia wydana komenda: „ Granat, padnij!”, po której wszyscy uczestnicy musztry z hukiem padli na ziemię.
     Kolejną atrakcją imprezy było zaprezentowanie przez ucznia klasy drugiej niezwykle ważnej umiejętności resuscytacji krążeniowo – oddechowej i pozycji bocznej bezpiecznej.
     Organizatorzy zadbali także o to, aby goście mogli poćwiczyć pod czujnym okiem wojskowego instruktora z 31. Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia i uczniów klasy wojskowej swoje umiejętności celowania z wykorzystaniem trenażera wojskowego „Cyklop”. Podczas ćwiczeń każdy uczestnik na polecenie instruktora oddał trzy „strzały” w stronę tarczy. Po każdym strzale odnotowano prawdopodobne trafienia do celu lub ich brak. Wyznaczeni uczniowie omawiali każdy strzał i podawali sposoby korygowania błędu celowania lub ściągania języka spustowego.
     Tegoroczny Dzień Wojskowy przeszedł już do historii. Był on nie tylko świetną zabawą dla gości, ale przede wszystkim popisem umiejętności uczniów, którzy włożyli mnóstwo pozytywnej energii i zaangażowania reprezentując swoją klasę oraz szkołę.
     Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie jeszcze raz pragnie zaprezentować się i przedstawić ofertę edukacyjną na rok szkolny 2015/2016 podczas „Soboty u Wodziczki” 11 kwietnia w budynku szkoły przy ulicy Topolowej 2.

Mosina, 11 marca 2015r.