13 października 2016r.

„Wołyń”

     Klasy wojskowe wraz z opiekunami wybrały się na najnowszy film Wojtka Smarzowskiego pt: „Wołyń”. Akcja filmu obejmuje okres od wiosny 1939 roku do lata 1945 roku, a główna jej część toczy się w wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, w południowo-zachodniej części województwa wołyńskiego. Wydarzenia z czasów II wojny światowej na kresach wschodnich przez cale lata pomijano milczeniem. W tragicznej „wojnie domowej”, która objęła znajdujące się pod okupacja niemiecka: Wołyń, Małopolskę Wschodnią, Podkarpacie i Lubelszczyznę, zginęło około 100 tys. Polaków, zamordowanych przez nacjonalistów z UPA walczących o niepodległość Ukrainy, a także około 15 tys. Ukraińców, będących ofiarami polskich akcji samoobronnych i odwetowych. Prócz uczczenia pamięci ofiar ludobójstwa na Kresach, reżyser postawił sobie również zadanie skonfrontowania widzów ze skutkami, jakie niesie za sobą nienawiść na tle narodowościowym, religijnym czy rasowym. W rzezi wołyńskiej ginęli ludzie z powodu przynależności etnicznej i narodowej – stanowi to ostrzeżenie i naukę dla współczesnego świata.
Warto wspomnieć, że uczniowie klas wojskowych ZS w Mosinie im. Adama Wodziczki odbyli kilka lekcji historii: „Polacy i Ukraińcy w II RP. Jedno państwo, dwa narody”, „Polacy nie idą na rzeź – samoobrona przed mordami ukraińskimi podczas rzezi wołyńskiej” oraz „Wołyń – sąd nad zbrodnią. Czy ukraiński nacjonalizm jest winny rzezi wołyńskiej”?, które miały ich wprowadzić w omawianą tematykę i ułatwić zrozumienie tragedii jaka dokonała się na Wołyniu w latach 1943-1945.





Mosina - Zespół Szkół - Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Zawodowa - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym






Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja