25 października 2016r.

Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania

We wtorek uczniowie klasy 1A TL wraz z p. Joanną Gus wzięli udział w konferencji prasowej inaugurującej 9. edycję kampanii Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania. Odbyła się ona w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. W konferencji uczestniczyli m.in.: rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, kierownik Oddziału Transplantologii i Chirurgii w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, organizatorka akcji. Poznaliśmy również pana Pawła, który oczekuje na przeszczepienie nerki oraz osoby, które od wielu lat żyją z przeszczepionymi sercami.
Nasza szkoła jako jedna z 32 placówek w Wielkopolsce zakwalifikowała się do udziału w tej szlachetnej kampanii. W najbliższych tygodniach przeprowadzimy zarówno w szkole, jak i na terenie Mosiny szereg działań promujących przeszczepianie narządów, będziemy informować o korzyściach, jakie niesie ze sobą ta terapia oraz o kwestiach medycznych, prawnych i etycznych związanych z transplantacją.
W Polsce zbyt mała liczba organów do przeszczepu stanowi jedną z głównych przyczyn ograniczających liczbę tego typu operacji, które dla wielu chorych są jedynym ratunkiem. W naszym kraju obowiązuje zasada zgody domniemanej. Oznacza to, iż osoby, które nie zgłosiły się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, są potencjalnymi dawcami narządów. Mimo to transplantolodzy często spotykają się z negatywnym nastawieniem rodzin zmarłych.
Uczestnicząc w kampanii, możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej w naszym otoczeniu.