24 października 2018r.

Logistycy w śremskich firmach

„Dwa są źródła poznania;
wcześniejsze to poznanie wyrazów,
późniejsze – to poznanie rzeczy”.

Erazm z Rotterdamu
      Przytoczone słowa znanego filozofa odzwierciedlają metodę kształcenia logistyków „z Wodziczki” co oznacza, że najpierw uczniowie zdobywają w szkole wiedzę teoretyczną, którą następnie mają możliwość utrwalić poprzez obserwacje jej zastosowania w praktyce.
     Wizyta naszych uczniów w firmach produkcyjnych, która miała miejsce 24 października, była doskonałą okazją do poznania wielu rozwiązań logistycznych w przedsiębiorstwach działających na lokalnym rynku oraz skorelowania zagadnień omawianych w szkole z ich funkcjonowaniem w podmiotach gospodarczych. Była to kolejna lekcja logistyki zorganizowana w ramach projektu: “Gotowi do pracy - poprawa zdolności do zatrudnienia uczniów placówek kształcenia zawodowego, dla których organem prowadzącym jest Powiat Poznański”.
     W tym dniu odwiedziliśmy firmę Konstrukcje Stalowe Hyżyk oraz firmę Dutron w Śremie. W pierwszej z wymienionych firm został nam zaprezentowany park urządzeń do transportu bliskiego. Uczniowie utrwalili i poszerzyli swoją wiedzę na temat sposobu działania i możliwości wykorzystania takich urządzeń jak: suwnice pomostowe, żurawie masztowe i wieżowe, wózki jezdniowe podnośnikowe czołowe i boczne, dźwigi samojezdne, podesty ruchome przejezdne oraz ładowarki teleskopowe. Wszystkie te urządzenia obserwowaliśmy w trakcie ich pracy. Ciekawym elementem prezentacji urządzeń była możliwość zapoznania się z budową i procesem produkcji suwnicy.
     Podczas wizyty w firmie mogliśmy zobaczyć jak wyglądał proces powstawania takich obiektów jak np.: Centrum Handlowe Avenida Poznań, Centrum Handlowe Posnania Poznań, Centrum Handlowe Galeria Malta Poznań, Wiadukt WD-1 i WD-2 Poznań, Volkswagen Września, Port Lotniczy Gdańsk.
     Po produkcji wielkich gabarytów przenieśliśmy się do firmy o zupełnie innym charakterze. Holenderska firma Dutron jest przykładem produkcji małoseryjnej. Produkowane są tu wiązki kablowe i podzespoły techniczne dla przemysłu motoryzacyjnego, telekomunikacyjnego oraz elektroniki użytkowej. Tu zdobyliśmy cenną wiedzę na temat zastosowania w produkcji japońskiej metody KANBAN w kontroli poziomu zapasów i filozofii KAIZEN, stosowanej nie tylko w logistyce. Zetknęliśmy się tu z szeroką gamą logistycznych usprawnień na liniach produkcyjnych, które są tu wdrażane na bieżąco. Niewątpliwie jedną z „dobrych praktyk” w tej firmie jest stworzenie samodzielnego stanowiska specjalisty do spraw projektowania i wdrażania rozwiązań pomagających eliminować błędy ludzi i optymalizować czas wykonywania czynności. Stosowane rozwiązania są istotnym elementem przy produkcji ręcznej, realizowanej w firmie Dutron.
     Po kilkugodzinnym obcowaniu z „żywą” logistyką udaliśmy się na wspólny obiad do restauracji Tropicana, gdzie podzieliliśmy się wrażeniami z tego dnia.
Beata Zakrzewska