9 listopada 2018r.

Sto lat Niepodległości

9 listopada w Zespole Szkół odbył się uroczysty apel poświęcony stuleciu odzyskania niepodległości. Uczestnicy otrzymali biało – czerwone wstążeczki, upamiętniające to wydarzenie.
     W odświętnie udekorowanej sali uczniowie i pracownicy mieli okazję obejrzeć prezentację, poświęconą trudnym latom po 1918 roku, sukcesom i porażkom na początku odrodzonego państwa. Młodzież z klas: IIa TL (technik logistyk) oraz IIb TH (technik hotelarstwa) zobrazowała swoje wystąpienie przy pomocy tekstu, archiwalnych zdjęć i filmów. Zobaczyliśmy między innymi zdjęcia Gdyni z lat dwudziestych, mapę Polski – jakże inną niż współczesna, postacie twórców naszego niepodległego państwa (Józefa Piłsudskiego, Romana Grabskiego, Ignacego Jana Paderewskiego). Wysłuchaliśmy Paderewskiego, grającego muzykę Fryderyka Chopina, szlagieru Hanny Ordonówny i oczywiście pieśni powstańczych.      Uzupełnieniem tego podniosłego wydarzenia była ekspozycja, przedstawiająca samochody i modę z lat 1918 – 1939 oraz czasów PRL. Uczniowie z uwagą przypatrywali się nieznanym im autom i strojom. Barwnym akcentem był również uczeń, ubrany w oryginalny powstańczy mundur.
     Tego samego dnia, o godzinie 11.11, pracownicy, uczniowie szkoły i kursów zebrali się na korytarzach I i II piętra, aby wspólnie odśpiewać nasz hymn narodowy. Było to dopełnieniem i podkreśleniem faktu, iż niepodległość należy szanować, ponieważ nie jest nam dana raz na zawsze.