24 października 2019r.

Przed świętem Wszystkich Świętych i Zaduszkami

Jak co roku, w okresie przygotowań do dni Wszystkich Świętych i Zaduszek, uczniowie naszej szkoły udali się do lasów pod wsią Sowinki, aby uporządkować mogiły pomordowanych przez hitlerowskich okupantów mieszkańców okolicznych terenów. Poranny marsz w zaciągniętym mgłą lesie skłaniał do zadumy, pobudzał wyobraźnię. Jak to wtedy było? Co zobaczymy w tym lesie? Jakie to mogiły?
      Uczniowie klasy Id Branżowej Szkoły I Stopnia, wyposażeni w grabie, worki na śmieci, wiązankę kwiatów i znicze dotarli na miejsce po prawie godzinnym marszu. Zobaczyli porozrzucane w lesie, pomiędzy drzewami, kwadratowe mogiły, z których każda może kryć ciała przynajmniej 20-30 osób. Tego nie wiemy. Wrażenie ściska gardło...
      Zabraliśmy się do porządkowania grobów. Chłopcy pozgrabiali zalegające igliwie, usunęli stare znicze, zapalili nowe. Pod pamiątkowym kamieniem złożono wiązankę biało-czerwonych kwiatów i zapalono znicze. Napis na kamieniu mówi wszystko. Bez komentarzy. Chłopcy zgromadzili się w zadumie u stóp krzyża stojącego przy kamieniu i wspólnie odmówiliśmy "Wieczny Odpoczynek" za dusze pochowanych tam ludzi. Cisza otaczającego nas zamglonego lasu wzmocniła nasze słowa i myśli w tym momencie. Nigdy nie zapomnimy o tym miejscu i o tych ludziach. Dzięki tradycji porządkowania tych mogił przez naszą szkołę, każdy kolejny rocznik przeżyje te niezapomniane chwile. Cześć pamięci Tych, którzy tam spoczywają!