16 września 2022r.

Wszystkie śmieci są nasze!


     Po raz 29. wyruszyliśmy, by posprzątać Polskę! Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Zeszłoroczna Akcja Sprzątanie świata-Polska zakończyła się niechlubnym bilansem niemal 442 ton śmieci! Jak alarmują eksperci, śmieci przybywa. Tych w gospodarstwach domowych i tych porzuconych w naturze.
     Z drugiej strony cieszy fakt, iż z roku na rok rośnie liczba wolontariuszy, którzy w trzeci weekend września wychodzą posprzątać swój kawałek Polski. Wobec ogromu bezrefleksyjnego śmiecenia w naturze czas powiedzieć głośno: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze; te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Planecie nie ma. Ta myśl przewodnia wpłynęła na oficjalne hasło 29. edycji: „Wszystkie śmieci są nasze!” i przede wszystkim ma dotrzeć do tych, którzy śmiecą. W końcu, w naszych działaniach nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to aby śmiecący przestali śmiecić.
     Uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli, sprzątali wyznaczone przez organizatora akcji tereny oraz uczestniczyli w lekcjach wychowawczych na ten temat. W holu, na parterze budynku szkoły, można było zapoznać się z ekspozycją na temat tegorocznej akcji.
     Głównym przesłaniem akcji jest: promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji, unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu, kształtowanie świadomości o wpływie odpadów na środowisko.
Małgorzata Kołodziej

Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata

Mosina - Zespół Szkół - Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Zawodowa - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja