18 października 2022r.

Gramy w tchoukballa

Na zajęciach wychowania fizycznego realizowane są różne gry zespołowe. Obecnie młodzież Naszej szkoły poznała i uczyła się grać tchoukballa (czytaj czukbol).
Tchoukball to bezkontaktowa gra rozgrywana przez dwie drużyny z użyciem piłki (podobnej do piłki używanej w grze w piłkę ręczną) oraz dwóch specjalnych ram z naciągniętą siatką, które pełnią rolę bramek. Zasady gry w tchoukball wymyślił i opracował na początku lat 70. XX wieku szwajcarski biolog dr Hermann Brandt. Dr Hermann Brandt pragnął stworzyć grę będącą ogólnodostępną formą aktywności fizycznej, pozwalającą budować więzi społeczne, a przy tym wolną od licznych kontuzji, przejawów agresji i niesportowych zachowań, cechujących większość współczesnych dyscyplin zespołowych. Stworzył grę, w której bezpośredni kontakt pomiędzy zawodnikami jest zabroniony, ograniczając tym samym do minimum możliwość faulowania, a w konsekwencji wystąpienia kontuzji.
Każda rozgrywka złożona jest z trzech części, a poszczególna tercja trwa 15 minut. Pomiędzy tercjami dozwolone są pięciominutowe przerwy. Zawodnicy podczas gry nie mogą kozłować piłki, a mając ją w rękach, mogą wykonać zaledwie dwa kroki. Rozgrywka toczy się bardzo szybko – zawodnik nie może być w posiadaniu piłki dłużej niż trzy sekundy. Drużyna rozgrywająca zdobywa punkt wówczas, gdy odbije piłkę od bramki, a ta spadnie na boisko w dozwolonym polu gry. Co ciekawe, zawodnicy broniącej drużyny nie mogą przechwytywać piłki pomiędzy podaniami przeciwników. Ich zadaniem jest wyłącznie obrona bramki i uniemożliwienie atakującym zawodnikom odbicie piłki od bramki.
Gra należy do tych niszowych, jednak przypadła do gustu naszym uczniom.

Gramy w tchoukballa Gramy w tchoukballa Gramy w tchoukballa Gramy w tchoukballa Gramy w tchoukballa Gramy w tchoukballa Gramy w tchoukballa Gramy w tchoukballa

Mosina - Zespół Szkół - Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Zawodowa - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym

Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja