14 listopada 2022r.

BODY WORLDS

Oryginalna wystawa twórcy metody plastynacji dr. Gunthera von Hagensa.
     „Czym jest plastynacja? Proces polega na zatrzymaniu rozkładu ciała jednocześnie zachowując jego kształt oraz koloryt. Pomysł i koncepcja na plastynację ludzkich ciał zrodził się w Heidelbergu w zachodnich Niemczech, gdzie dr. Gunter von Hagens na początku lat ’70-tych, podjął pracę w Instytucie Anatomii i Patologii.
Wystawa kładzie ogromny nacisk na edukację, zachęca uczniów szkół ponadpodstawowych do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpania wiedzy „z pierwszej ręki”. I tak też było. Młodzież naszej szkoły w inny sposób zapoznała się z układami narządów, które omawiane są na lekcjach biologii.
Na obecnej wystawie The Cycle of Life zapoznaliśmy się ze zmianami zachodzącymi w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwala odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, a jest ich ponad 160 są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu.
Joanna Pajączek

wystawa wystawa wystawa wystawa wystawa wystawa wystawa wystawa wystawa wystawa wystawa wystawa wystawa wystawa wystawa wystawa