15 listopada 2022r.

Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości

     „W Sali Obrad w Starostwie Powiatowym w Kościelisku, odbył się XV finał konkursu historycznego „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było „Stulecie powrotu części Górnego Śląska do macierzy”.
Na finał zjechały zwycięskie drużyny z Gminy i Miasta Kórnik, Miasta Sopot, Gminy Suchy Las, Gminy i Miasta Sianów, Gminy Jabłonka oraz z terenu Powiatu Tatrzańskiego, a także uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatów: Kartuskiego, Łowickiego, Poznańskiego, Świdnickiego, Tatrzańskiego, Nowotarskiego, Hrubieszowskiego, Rawickiego, Wadowickiego i Międzychodzkiego oraz Miasta Sopot. Ogółem w finale konkursu wzięło udział 19 drużyn. Finał trwał około 2 godzin. Powiat Poznański reprezentowały uczennice naszej szkoły: Wiktoria Wechta, Katarzyna Nowicka oraz Oliwia Goździak. Dziewczęta musiały odpowiedzieć na 18 bardzo trudnych pytań na temat Powstań Śląskich. Ostatecznie spośród 19 drużyn uczennice naszej szkoły zajęły 6 miejsce.
Oprócz samego konkursu uczestnicy cieszyli się z wielu atrakcji, które przygotowali organizatorzy. Nauczyciele i przedstawiciele władz samorządowych przez 4 dni zamieszkali w hotelu „Rewita” w Kościelisku. Cieszyliśmy się z wielu atrakcji Tatr i miasta Zakopane. Zwiedziliśmy Krupówki, odbyliśmy kilkugodzinną wyprawę do Doliny Kościeliskiej z przewodnikami tatrzańskimi czy też udaliśmy się do największych w Polsce term w Chochołowie. Wzięliśmy udział w świętowaniu Dnia Niepodległości wraz z całym powiatem tatrzańskim i ich władzami w Kościelisku, w miejscowym kościele. Jako delegacja naszej szkoły i Powiatu Poznańskiego złożyliśmy wiązankę kwiatów pod krzyżem, który upamiętnia wszystkich Polaków, którzy walczyli i ginęli za wolną i niepodległą Polskę począwszy od września 1939. W ostatni wieczór przed powrotem do Mosiny wszyscy dobrze się bawili na specjalnie zorganizowanej dyskotece dla uczestników konkursu.
Przejazd i opiekę podczas konkursu zapewnił nam Powiat Poznański
Grzegorz Żurek

konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs

Mosina - Zespół Szkół - Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Zawodowa - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja