21 grudnia 2022r.

Choinka w internacie

Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych. Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki, dlatego też młodzież z internatu– grupa fryzjerek kontynuując wigilijny zwyczaj, przybrały naszą wspólną choinkę, by wszyscy mogli poczuć magię zbliżających się świąt. W Polsce ubieranie choinki to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, gdyż pojawiła się dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrowała z Niemiec. Choinkowe ozdoby świąteczne nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku świątecznym wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach choinki umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie. Niektóre z tych dekoracji świątecznych wieszane są na drzewkach do dnia dzisiejszego. Każda z ozdób ma swoją własną symbolikę: *Jabłka* mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń. *Orzechy* na choince zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę. * Łańcuchy choinkowe* wzmacniają rodzinne więzi. *Światełka* to światło broniące przed ciemnościami i złem. *Gwiazda betlejemska*: ma pomagać w powrotach do domu. *Dzwoneczki* oznaczają dobrą nowinę i radość. Pięknie przybraną choinkę podziwiać można w holu naszej placówki.

Życzą wychowankowie internatu
Zespołu Szkół im. A. Wodziczki w Mosinie

choinka choinka choinka choinka choinka choinka choinka

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: sekretariat @ zs-mosina.pl