9 marca 2023r.

Zgadnij, kto to!

Teatr to, bez wątpienia, magiczne miejsce. A co powiedzieć o teatrze, w którym rośnie ogromne drzewo? Udaliśmy się do Teatru Nowego w Poznaniu, bo o nim mowa, aby doświadczyć cudów teatralnej metamorfozy oraz od podszewki poznać pracę charakteryzatorki. Przy okazji zwiedziliśmy zakamarki teatru, które na co dzień są niedostępne dla tradycyjnie rozumianej publiczności. Widownia przychodzi na spektakl, aby zaspokoić swoje mniej lub bardziej wygórowane oczekiwania estetyczne, ale przedstawienie, które ogląda, stanowi tylko i aż zwieńczenie setek godzin pracy wielu osób, które sprawiają, że taka uczta dla zmysłów i ducha może się odbyć. Do tej grupy należą oczywiście charakteryzatorki. Z jedną z nich - Panią Aliną - mieliśmy przyjemność się spotkać. Z ogromnym zaangażowaniem, radością i lekkością opowiadała o swojej profesji, o teatrze “od kuchni”, od kulis, który zazwyczaj jest dla nas niedostępny. Zdradziła sekrety pracy z aktorami, wspominała wiele zabawnych sytuacji, z których musieli wybrnąć aktorzy i inni pracownicy, aby widzowie nie domyślili się, że coś poszło nie tak, a spektakl mógł trwać dalej. Pasjonującym opowieściom towarzyszył, oczywiście, pokaz charakteryzacji. Niektórzy uczniowie z klasy Ic TH/TL doświadczyli jej działania na własnej skórze. Dosłownie! W ciągu kilku minut przechodzili metamorfozy, które sprawiały, że stawali się o kilkadziesiąt lat starsi, przenosili się do minionej epoki, wyglądali jak ofiary napadu, a nawet zmieniali płeć.
Na zakończenie Pani Alina skierowała do naszych uczniów życzenia, aby, tak jak ona, kochali swoją przyszłą pracę, bo wtedy nie będą musieli przepracować ani jednego dnia.

teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr teatr

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: sekretariat @ zs-mosina.pl